A’dan Z’ye Danimarka

Danimarka Kuzey Avrupa’da İskandinavya merkezli, başkenti Kopenhag olan son derece güzel ve turizme açık bir ülkedir. Gezilecek ve tarihi pek çok mekâna ev sahipliği yapmaktadır. Adı çok duyulmuş olan ve oraya gidecek ziyaretçiler tarafından da bilinen Grönland ve Faroe adalarını da elinde bulundurmaktadır. Oldukça soğuk bir ülkedir ve kuzey kutbuna fazlası ile yakın bulunmaktadır.

Jim-Nix-Sunset-at-Nyhavn-Copenhagen-Denmark

Burayı ziyaret edecek olduğunuz zaman yanınıza fazlaca kışlık eşya almanız gerekecek. Ancak bu soğukluğun farkına, ülkenin çeşitli şehirlerinde gezinti yaparken varmıyorsunuz. Burada güzel bir kış tatili geçirip aynı zamanda tarihi geziler de yapabilmeniz mümkün. Gelişmiş ülkelerden bir tanesi ve ekonomik açıdan da oldukça rahat bir ülke. Denizle hemen iç içe olan bir yer olduğu için balıkçılıkla uğraşan pek çok kişiyi görmeniz de mümkün. Ülke sürekli olarak yağış alıyor ve genellikle buraya yağışlar kar şeklinde düşüyor.

DK013-lalandia-Apartment-Denmark_night_restaurants

Ülkenin kara sınırlarının uzunluğu toplamda 68 km olarak biliniyor. Ülkenin en yüksek yeri ise 173 m uzunlukla Yding Skovhoj. Bunların yanı sıra Danimarka ziyaretinizde denizi bolca görebileceğiniz gibi, çeşitli akarsu ve ırmaklar da görebilmeniz mümkün olacaktır. Ülkenin sahip olmuş olduğu Gudanaen ırmağı tam 158 km uzunlukta. Aynı zamanda Danimarka’nın en uzun ırmağı olma özelliğini de taşıyor.

Aarhus-Denmark_2512371b

Buraya yolunuz düşerse bu ırmağı da muhakkak bir yerler görecek olduğunuz kesin. Ülkenin %95’i Hıristiyan olmakla beraber, aynı zamanda %4’ü de Müslümandır. Müslüman kesim, ülkenin ikinci büyük dini topluluğunu oluşturmaktadırlar. Yani burayı ziyaret ettiğiniz zaman pek çok Müslüman görmeniz ya da İslam dinine ait bir takım şeylerle karşılaşmanız mümkün.

Denmark-Copenhagen-5

Danimarka’nın sahip olduğu tarihi mekânlardan bir tanesi Tivoli Bahçeleri oluyor. Başkent Kopenhag içerisinde bulunan bu mekân çok sayıda aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Üstelik bu yıllardan beri bir gelenek halini de almış durumda. Pek çok ağacı, çeşitli çiçek türleri, 150’den fazla konser alanıyla ön plana çıkan ve içerisinde bir adet eğlence parkı bulunan bir mekân olarak göze çarpıyor. Bu park, 1843 yılı içerisinde mimar Georg Kartensen tarafından açılmış. Danimarka için ziyarette bulunan çoğu kişinin uğrak yerlerinden bir tanesi olmayı başaran oldukça geniş bir mekân.

copenhagen_w005

Ülkede bulunan en güzel tarihi yapılardan bir tanesi de Kronborg kalesi olmaktadır. Bu kale Rönesans akımının muhteşem kalıntılarından bir tanesidir ve dünyada eşsiz olan yapılardan da birisi olmayı başarmaktadır. İlk olarak 1425 yılı içerisinde Kral Erik tarafından inşası gerçekleştirilmiştir. Daha sonrasında ise pek çok ekleme yapılmıştır.

Bridge viewed from Sweden, sailboat passing under the bridge

Son olarak kale geçirmiş olduğu büyük yangından sonra, 1629 yılında tekrar yaptırılmıştır. Bu onarımlar 1785 yılına kadar sürmüştür ve daha sonrasında ise orduya devredilmiştir. O tarihten günümüze kadar gelen zamanda da hala yapısını korumaktadır. Ada üzerinde bulunan kale, son derece göz alıcı bir mimariye sahiptir. Aynı zamanda oldukça hoş bir manzarası da bulunmaktadır.

cycling-sonderho

Danimarka’nın içerisinde bulunan ünlü tarihi mekânlardan bir diğeri ise Frederik Kilisesi olmaktadır. Bu kilise mermer kilise olarak da bilinmektedir. Mimarisinde oldukça fazla mermer vardır ve inşası bunlarla tamamlanmıştır. 1894 yılında yapımı tamamlanmıştır. Kopenhag şehrinde bulunan oldukça eşsiz bir mimariye sahip olan yerdir.

Greens_Pool-just-outside-Denmark_WA

Aynı zamanda buraya gittiğiniz zaman son derece sakin bir ortam da sizleri bekliyor olacak. Frederik Kilisesi yakınlarında gün batımını izlemek de sizler için çok ayrıcalıklı bir keyif olacaktır. Bu nedenle Kopenhag’a uğradığınız sırada, bu tarihi yeri de görmeden gitmemeniz gerekecek.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir