Aşıkların ülkesi Fransa’da nereye gidelim?

Batı Avrupa’da bulunan Fransa Avrupa’nın birçok açıdan önemli ülkeleri arasında yer almaktadır. Her yıl milyonlarca turist Fransa’nın tarihi ve doğal güzelliklerini görmek, Fransız kültürünü yakından gözlemlemek için ülkeye giriş yapmaktadır. Türkiye’den Fransa’ya seyahat edecek olan kişilerin, vize alması zorunlu tutulmaktadır.

france

Fransa vizesi olmayan kişilerin ülkeye giriş yapmasına izin verilmemektedir. Bu nedenle Fransa seyahati tarihleriniz kesinleştikten sonra vize almak için Türkiye’de bulunan Fransız konsolosluğuna başvurmanız gerekmektedir. Vize başvurunuz için gerekli olan belgelerle birlikte başvurunuzu yaptıktan kısa bir süre vize alıp alamayacağınız belli olmaktadır.

paris_2466366b

Fransa, tüm dünyada özellikle başkenti olan Paris ve Paris’te bulunan Eyfel Kulesi ile oldukça ünlüdür. Ülkenin Paris dışında, Lyon, Marsilya, Toulouse, Bordeaux, Nice, Nantes, Cannes ve Strasburg şehirleri de oldukça ünlüdür. Fransa gezisi için kendinize bir seyahat planı oluştururken, mutlaka dünyaca ünlü bu şehirlerden birkaç tanesini gezebileceğiniz şekilde seyahat planınızı oluşturmanızı ve Fransız kültürünü yakından gözlemlemenizi tavsiye ediyoruz.

eiffel_tower_paris_france_europe-wallpaper-1920x1200

Ne Zaman Gidilmeli?

Farklı coğrafi ve kültürel çeşitliliklere sahip olan Fransa dilediğiniz zaman seyahat edebileceğiniz ülkeler arasında bulunuyor. Kış turizmi için Alpler, Pireneler ve Auvergne bölgelerini tercih edebilirsiniz. Yazın deniz keyfini yaşamak için ise Cannes, Nice, St. Tropez gibi sahil bölgelerine seyahatinizi gerçekleştirebilir, Fransa’nın birbirinden güzel sahillerinin tadını çıkartabilirsiniz.

crt_ile_de_france-1

Fransa’nın başkenti ise yaz kış popüler olan şehirler arasındadır. Kış aylarında şehrin sıcaklığı düşük olduğu için mümkün olan en kalın kıyafetlerinizi götürmek isteyebilirsiniz.

france (1)

Fransız Mutfağı

Ülkenin mutfağı çoğu ülkede olduğu gibi bölgesel olarak farklılık göstermektedir. Kırmızı et, deniz ürünleri ve süt ürünleri Fransız mutfağını şekillendiren temel yiyecekler arasında bulunur. Fransız mutfağı dünya genelinde ünlü olan şarap ve peynirleri ile tanınmaktadır.

menton-france_2541437b

Ülkenin en ünü peynir çeşitleri arasında Brie, Camembert ve Rokfor peynirleri bulunmaktadır. Dünyanın birçok noktasına ihraç edilen farklı peynir çeşitlerini Fransa seyahati sırasında denemeyi ihmal etmemelisiniz.

HQ-France-wallpapers-france-2627168-1600-1200

Fransa’nın ünlü şarap bölgeleri arasında ise Alsace, Bordeaux, Burgonya, Champagne, Korsiko, Jura, Languedoc – Roussillon, Loire, Provence, Rhone ve Savoy bölgeleridir. Bu bölgeleri ziyaret edebiliyorsanız, mutlaka şaraplarının tadına bakmalı ve mümkünse sevdiklerinize hediye etmek için birkaç şişe satın almalısınız.

crt_ile_de_france-5

Fransız mutfağı dünyaca ünlü yemekleri ile de oldukça popülerdir. Özellikle kruvasan, salyangoz yemeği, baget ekmeği, kaz ciğeri ve creme brulee ülke mutfağının en meşhur yemek çeşitleri arasında yer almaktadır.

Pratik Bilgiler

Fransa dünyaca ünlü bir mutfağa sahip olduğu restoranların büyük bir kısmında alakart ve fix olmak üzere iki çeşit yemek menüsü bulunmaktadır. Alakart menüde her bir yemeği ayrı ayrı seçebiliyorsunuz ve daha yüksek ücret ödüyorsunuz. Fix menüde ise alakart menüdeki seçeneklerle oluşturulmuş menüler bulunmaktadır ve daha düşük ücretlere sahiptir. Aynı zamanda tüm otel ve restoranlarda hesabın % 12 – 15’i oranında servis bedeli için ücret alınmaktadır.

crt_ile_de_france-8_jpg

Fransa’da halkın çoğunluğu ülkenin resmi dili olan Fransızcayı konuşmaktadır. Ancak eğitim seviyesi oldukça yüksek olan ve kozmopolit bir yapıya sahip olan Fransa’da birden çok dili konuşan birçok kişiye rastlayabiliyorsunuz. Özellikle İngilizce konuşan insan sayısı oldukça fazla olduğu için eğer Fransızca bilmiyorsanız, iletişim konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

arc-de-triomphe-at-night-paris-france

Fransa festivalleri ile de oldukça ünlüdür. Yılın her döneminde farklı alanlarda festivaller düzenlenmektedir. Özellikle Cannes Film Festivali, Bordeaux Şarap Festivali ve Paris Müzik Festivali, Nice Karnavalı ve Nice Jazz Festivali düzenlendiği zaman birçok yabancı turist bu festivallere katılmak için Fransa’yı ziyaret etmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir