Atlayın arabaya, doğru Yunanistan’a!

Komşu ülkelerden biri olarak sıklıkla adını duyduğumuz Yunanistan’a seminere katılmak için gitme fırsatı bulmuştum. Başkent Atina’da gerçekleşen seminerden arta kalan zamanlarda ülkenin genel hatlarını öğrenme fırsatına eriştim. Bölgede resmi dil olarak Yunanca yaygın olmasına rağmen Arnavutça, Pumaşça ve Türkçe kullanımında da yaygınlık söz konusu.

23-10-2014 06-01-23

Bu sayede pek çok insanla özellikle de esnafla iletişim kurmakta zorlanmıyorsunuz. Müslümanlar ve Hristiyanların bir arada yaşadığı ülkede hem camiler hem de kiliseler inşa edilmiş. Fakat camiler farklı sebepler dolayısıyla ibadete kapalı tutuluyor.

Fira-town,-Santorini,-Greece

Her birey kendi dininde ibadet imkânı bulabiliyor. Bu anlamda kendi ülkenizden çok da bir farkı olmadığını göreceksiniz. Yurt dışı gezilerimde cami faktöründen uzak olduğum için kendi kültürüme yakınsayan bölgeleri daha çok benimsiyorum.

GREECE_SS1

54 ilden oluşan şehirde Atina, Selanik ve on iki adalar turizm anlamında bölgeyi taze tutuyor. Yunanistan gezimde dikkatimi çekenlerden biri de eski dönem yunan filozoflara ait anıtların ülkenin pek çok yerinde yapılandırılmış olmasıydı. Tarihine sahip çıkan bir ülke olmasını takdir ettim açıkçası. Yunanistan’a vize gerekmiyor, pasaportunuzun güncel olması yeterli oluyor.

greece_2818173a

Yunanistan son birkaç yılda özelleştirildi ve ekonomisinin kötüye gitmesi nedeniyle artık çok daha uygun fiyata yaşam imkânı sunuyor. Ülkede hayat lüks ve pahalıyken orta seviyeye gerilemiş durumda. Ülkede var olan taverna kültürü geniş ailelerce yaşatılmaya devam ediliyor.

greece

Şehir trafiğinden bahsedecek olursak Atina’da ve Selanik’te oldukça yoğun bir trafik hâkim. 3 katlı metro ile bu trafiğin azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılmış fakat buna rağmen yoğunluk devam ediyor. Şehirde dikkati çeken bir husus da öğlen 3’te insanların çalışma mesaisinin bitiyor olması. Bu saate kadar kalabalık yokken bu saatin sonrasında şehir merkezinde sokaklarda kalabalık bir insan nüfusu seyrediyor.

Greece-Douggs

Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu ülkeye mayıs ve ekim aylarında gidebilir ve çok sıcak olmayan hava koşullarında ülkeyi gezme imkânına sahip olabilirsiniz. Benim seminere katıldığım dönemde nisan ayıydı ve soğuklar henüz yerini sıcak havalara bırakmamıştı. Ilıman hava koşullarında gitmek için en uygun zamanlar mayıs ve haziran dönemi olacaktır.

Islands-of-Greece-europe-33591826-850-558

Bu dönemde gittiğiniz takdirde akşamları oldukça hoş zamanlar geçirebileceğiniz açık havada yapılan tavernalar ile keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Santorini_Greece

Yunanistan Mutfağı

Yunanistan mutfağı kendine özgü yemekleri barındırıyor olmasına rağmen bölgede yaşam süren insanlar hazır yeme sektörüne gönül vermiş durumda. Özellikle de üretim anlamında kendi ürünleri yok denecek kadar az ve ABD tarafından üretilmiş ithal ürünleri tüketiyorlar.

23-10-2014 06-03-20

Domuz eti kullanımının yaygın olduğu ülkede domuz etinden yapılan domuz şiş bir başka adıyla souvlaki, sokak aralarında ve mekanlarda en çok tüketilen yiyecekler arasında yer alıyor. Sarma ve zeytinyağlı pek çok yemek egede yer alan ülkede sıklıkla sofraları süslüyor. Cacıki adını verdikleri yoğurt karışımı ülkemizde cacık olarak yaptığımız soğuk mezedir. Radika adlı ot en çok bu bölgede yetişmektedir.

224

Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Başkent Atina’da yer alan tarihi yerler görülmeye değer, çok zamanınızı almadan çabuk bitiyor. Tarihi alanlar yeteri kadar korunamamış ve bazı alanlarda yıkıntılar mevcut. Atina merkezde yer alan Akropolis tapınağı da tarihi alanlardan bir olarak misafirlerini bekliyor. National Archaeological Museum ise müze severler için bir davet noktası.

23-10-2014 06-03-59

Eğer vaktiniz varsa yunan adalarına gitmenizi öneririm. Atina’dan ulaşımın kolay olduğu Selanik, görülmeye değer pek çok tarihi alanı barındırıyor. Mimari yapısı ile güzel şehrimiz İzmir’i andıran Selanik, Atatürk’ün doğduğu yer olduğundan turistik ziyaret noktası olarak her yıl farklı insanları ağırlıyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir