Baltık ülkesi Letonya’ya yolculuk

Letonya Kuzey Avrupa sınırları içerisinde yer alan bir ülkedir ve sınırlarını da Litvanya, Belarus ve Rusya Federasyonu ile paylaşmaktadır. Bunun yanı sıra İsveç ve Letonya ülkeleri ile de deniz üzerinden sınırlarını paylaşmaktadır. Letonya’nın başkenti ve en büyük şehri de Riga şehridir. 1 Mayıs 2004 tarihinden itibaren de Letonya Avrupa birliği üyesi olarak sayılmaktadır.

Latvia

Letonya MÖ 2500 zamanlarında Baltık Denizi çevresinde kurulmuştur. Birçok savaşa tanıklık eden ülke, 1991 yılında tam bağımsızlığına kavuşmuştur. Günümüzde Letonya’da yaklaşık olarak 2 milyon 300 bin kişi yaşamaktadır.

13-11-2014 07-55-02

Riga

Letonya’nın başkenti olan Riga şehri, ülke için oldukça önemli bir yere sahiptir. Birçok özelliği içinde barındıran şehir eğitim, kültür, endüstri, ticaret ve politika alanında oldukça gelişim göstermiştir. Birçok tarihi yapıya sahip olan şehir, dünyada en bilindik başkentlerden bir tanesi haline gelmiştir.

13-11-2014 07-55-14

Özellikle tarihi yapıları şehrin kimliğini oluşturmuş ve dünya çapında da onu tanıtmaya yetmiştir. Şehir tahmini olarak 12. Yüzyılda kurulmuştur. Şehrin önemi ise Alman ticaret gemilerinin buraya uğraması ile anlaşılmıştır. Şehrin resmi kuruluş yılı ise 1201 yılı olarak kabul edilmiştir.

latvia1

Riga şehri Art Nouveau Mimarisi ile tanınmış bir şehirdir. Bu mimari ile inşa edilmiş birçok bina şehirde yer almaktadır. Her caddede karşılaşılabilecek bu mimariler göz doldurma açısından oldukça tatmin edicidir ve yıllardır varlığını korumaktadır. Art Nouveau mimari sistemi tahmini olarak 20. Yüzyılın başlarında başlamıştır. Mimaride çiçek desenleri, insan figürleri ve kıvrımlar kullanılmaktadır. İşte bu durum nedeni ile de bu tarz mimari ile inşa edilmiş binalar oldukça dikkat çekmektedir.

latvia_riga1

Riga şehrinde görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de Riga Berga Bazar olacaktır. Bu Pazar Riga şehrinin en büyük pazarlarından bir tanesidir ve kesinlikle görülmeye değerdir. Aranılan her şey bu pazarda kolayca bulunabilir ve bu şekilde şehrin değişik güzellikleri de keşfedilebilir. Tüm bunların yanı sıra Riga şehrinde yaşayan insanlar da oldukça güler yüzlü ve hoşgörülü insanlardır. Yani şehre gezmeye giden kişiler burada kesinlikle yabancılık çekmeyecektir.

latvia-riga-saint-peters-church-1920x1200

Rezekne

Letonya’nın en önemli şehirlerinden bir tanesi de Rezekne şehridir. Bu şehir de eşsiz güzellikleri ile göz kamaştırırken birçok turisti kendine çekmeyi başarmaktadır. Şehirde görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de Latgale Kültür ve Tarih Müzesi olacaktır. Bu müzede şehrin ve Letonya’nın tarihi hakkında bilgi veren birçok eser yer almaktadır.

c6c1a6b2-b66a-4db0-9194-a33ffe4b7580.Latvia Riga Dome Square 05

Şehir ile ilgili bilgi almak istendiği takdirde bu müze oldukça yararlı olacaktır. Üstelik şehirde bu müzeye ulaşmak da oldukça kolaydır. Yani turistler bu müzeyi gezmek istedikleri takdirde hiçbir zorluk çekmeden müzeye ulaşacaklardır.

P1014636

Rezekne şehrinde görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de Dubrovin Park olacaktır. Bu park görselliği ile göz kamaştırırken bir yandan da insanlara huzur verecektir. Doğal güzelliği ile göz dolduran Dubrovin Park kafa dinlemek için de muhteşem bir seçenek olacaktır. Bu parkın güzelleştirilmesi için yıllardır çalışmalar yapılmaktadır ve bu şekilde de birçok insanın dikkati çekilmiştir.

13-11-2014 07-56-42

Günümüzde Rezekne şehrine uğrayan her turist bu parkı ziyaret etmek istemektedir. Letonya her açıdan gelişmiş bir ülkedir. Buraya yapılacak küçük bir gezinti ise güzel bir değişiklik olacaktır.

128-dsc_0006

Siz de hala Letonya’yı görmediyseniz vakit kaybetmeden bu ülkenin güzelliklerini görmeye gidin. Her açıdan sizi tatmin edecek olan bu ülkede gezip görülecek yerler asla son bulmayacaktır. Kısacası bu gezinti sırasında asla sıkılmayacak ve gezintinizden oldukça keyif alacaksınız. Ne duruyorsunuz hemen bir Letonya bileti kapıp oraya gidin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir