Belarus’ta neler yapılır, nereler ziyaret edilir?

Ülkemizde turlar sayesinde vize işlemlerini kolaylıkla yoluna koyarak gidebileceğiniz Belarus, bir diğer adıyla Beyaz Rusya kuzey Avrupa‘da yer alan ve güzellikleri ile göz dolduran bir ülke olarak ziyaretçilerini beliyor. Ülkenin başkenti Minsk şehri olarak kabul edilmiş ve burada gezip görmeye değer pek çok tarihi unsur bulunuyor.

14-9-2014 21-58-39

Kilit bölge olduğundan pek çok farklı dini içinde barındıran insanların yaşadığı Minsk, bölgenin en büyük şehri olarak yerleşim alanı yoğunluğu ile dikkat çekiyor.

14-9-2014 21-58-59

Bölge halkı genel olarak düşük maaşlarla çalışıyorlar ve pahalı yaşam koşullarına ayak uydurmaya uğraşıyorlar. İnsanların tüm gün çalışıp aldıkları maaşın ev kirasından daha düşük olduğunu duyduğumda gerçekten şaşkınlık yaşadım. Turizm anlamında denizi olamayan bir ülke konumunda olduğundan çok hareketli değil ve ülkeye bu sektörde getiri çok az.

14-9-2014 21-59-10

Bunun haricinde gece hayatı oldukça eğlenceli. İnsanlar geceleri dışarda olmayı ve eğlenmeyi çok seviyorlar. Hem İngilizce hem de Rusça dili oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Yani gitmeden önce Rusça öğrenmeniz çok da şart değil aslında.

14-9-2014 21-59-19

Otel fiyatları oldukça pahalı, bu nedenle eğer gitmeden önce orada ev tutmayı başarabilirseniz haftalık ya da günlük olarak ücret ödeyecek şekilde çok daha uygun fiyatlardan konaklayabilirsiniz. Ben bu durumu oraya gittiğimde öğrendiğim için turla gelirken bana sunulan otel imkânlarını kullandım fakat ev çok daha avantajlı bir durum.

14-9-2014 22-00-10

Otellerin çoğu Minsk şehrinde merkezde bulunuyor. Belarus vizesi henüz kaldırılmadı ve bunun için Belarus konsolosluğuna başvuru yapmanız gerekiyor. Belarus’a gitmek için en az 6 aylık vize gerekiyor ve havaalanında ya da ülkeye giriş yaptığınızda sağlık sigortası yaptırmanız şart koşuluyor.

14-9-2014 22-00-21

Ne Zaman Gidilir?

Ormanlık alanların içerisinde göl kenarlarında yerleşime sahip olan ülkeye göller ülkesi de deniyor ve hava koşulları kışlar soğuk yazlar ılık geçecek şekilde seyrediyor. Kış aylarında tercih ederseniz soğuk hava koşulları nedeniyle gezemeden geri gelebilirsiniz. Bu nedenle yaz döneminde gitmenizi ve giderken mutlaka birkaç tane uzun kollu kıyafetler götürmenizi tavsiye ederim.

14-9-2014 22-00-47

Bölgeye gelen Türkler genel olarak buradaki dil okullarında Rusça eğitim almak üzere Baranoviç‘i tercih diyorlar. Ülkemizde çok sıcak geçen yaz aylarında biraz daha ılıman topraklara gitmek isteyebilirsiniz. Bunun için adres ve zamanlama anlamında Belarus gezisi için en uygun zamanlar yaz ayları.

14-9-2014 22-01-06

Belarus Mutfağı

Belarus mutfağı, bizim kültürümüzü de içerisinde barındıran bir mutfak kültürüne sahip. Türkiye’ye sıklıkla gelen Belarus halkı, buradan edindikleri bilgiler ışığında yemek kültürünü geliştirmiş.

14-9-2014 22-01-44

Belarus rublesi ile ödeme yapacak biçimde Draniky, Kalduny, Machanka adı ile bilinen farklı lezzetleri deneyebiliyorsunuz. Bunlardan Draniky bir çeşit patates yemeği olarak servis ediliyor ve bölgede en çok tercihe dilen yöresel yemek unvanını elinde tutuyor.

14-9-2014 22-05-29

Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Şehir merkezinde yer alan kütüphane oldukça ihtişamlı ve büyüklüğü ile dikkat çekiyor. Buraya uğramadan geçmemenizi tavsiye edebilirim. Belarus Brest’te yer alan savaş anıtları ülkede yapılan savaşlardan kalan parçaların sergilendiği ve manevi değerlerin üst seviyede tutulduğu bir alan. Belarus’da gezip görmeniz gereken yerlerden bir tanesi de burası.

14-9-2014 22-05-59

Gorki parkı olarak inşa edilen park, gölün kenarında yer alıyor ve burada huzura erişebileceğiniz bir alan mevcut. Bu park, filmlere ve şiirlere konu olmuş bir yapı olarak biliniyor. Şehir merkezinde yer alan sirkte ise görmeden dönmemeniz gereken bir şov yapılıyor. Belarus sirki Horizotnt ülkenin başkenti Minsk’de yer alıyor ve her yıl başka ülkelere gösteri için gidiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir