Bir yanardağ ülkesi: İzlanda

İZLANDA’NIN HARİTADAKİ YERİ (Turuncu renkle gösterilmiştir)

izlanda harita

İZLANDA BAYRAĞININ ANLAMI

stock-footage-iceland-flag-waving-against-time-lapse-clouds-background

İzlanda bayrağı İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka’da olduğu gibi sola dayalı bir haç simgesi vardır. Mavi, beyaz ve kırmızı olmak üzere üç farklı renk tonunun hakim olduğu İzlanda bayrağında renkler şu anlama geliyor:

Mavi: Okyanus

Kırmızı: Yanardağ, lav kırmızısı

Beyaz: Buz, kar, kış

İzlanda’nın okyanus ortasında tek başına bir ada olduğunu söylemiştik. Mavi rengin anlamı buradan geliyor. Beyaz ise ülkenin sıklıkla kış mevsiminde olduğunu ve karlarla örtülü günlerinin oldukça fazla olduğunu gösteriyor bize. Peki ya kırmızı? İzlanda volkanik bir ülke. Zaten volkanik bir ada üzerinde kurulmuş bir ülke olduğundan her yer faal olan veya olmayan yanardağlarla kaplı.

Etnik olarak incelendiğinde İzlanda’da yaşayanların yüzde 95’e yakını İzlandalıdır. Genellikle soğuk, uzak ve de küçük bir ada olmasından dolayı pek turist çekmez, göç de almamıştır. Yaklaşık 320 bin nüfusu vardır.

419290_10151156416585629_536664948_n

AVRUPA BİRLİĞİ ÜYESİ DEĞİLDİR

Avrupa Birliği üyeliğini istemeyen iki İskandinav ülkesinden biridir. Diğeri de Norveç’tir ve ikisinin de AB’de bulunmamaları için haklı gerekçeleri vardır. Özellikle balık avı söz konusu olduğunda AB’nin sert kurallarına tabi olmak istemeyen İzlanda, AB üyeliğini gözden çıkarmıştır.

TÜRKİYE’DEN İZLANDA’YA NASIL GİDİLİR

Türkiye’den İzlanda’ya doğrudan uçuş yoktur. Bu nedenle aktarma yapılarak bu ülkeye ulaşılabilir. Danimarka üzerinden yapılabileceği gibi Hollanda veya İngiltere üzerinden de aktarma yapılabilmektedir. Danimarka’nın başkenti Kopenhag üzerinden aktarma yapıldığında İzlanda’ya İstanbul’dan varış süresi 7 saati bulabiliyor.

227873_10151156417560629_1194265899_n

SCHENGEN VİZESİ ŞART

İzlanda’nın kendine ait bir Schengen vizesi yoktur, ancak doğrudan İzlanda’ya uçuş olmadığından aktarma yapılarak bu ülkeye giderken Schengen vizesine sahip olmak gerekir. Hangi ülkeden alındığı önemli olmadığı gibi, İzlanda’ya varıldığında pasaport kontrolünden de geçmezsiniz. Bütün olay aktarma yapılan ülkeye girebilmekte aslında.

557224_10151156417955629_2084467675_n

BİTKİ ÖRTÜSÜ FUKARASI İZLANDA

İzlanda genelde Yeni Zelanda ile karıştırılır ve yemyeşil ormanlarının olduğu düşünülür. Oysa kazın ayağı pek de öyle değildir. İzlanda bir volkanik ülke olduğundan pek çok yeri kurumuş lav taşlarıyla kaplıdır. Bu soğumuş ve donmuş lav taşları ülkenin bitki örtüsünü simsiyah yapar.

Başkent Reykjavik dışında ağaca ve yeşilliğe rastlamak oldukça güç. İzlanda kronunun geçtiği ülkede kredi kartınızla da pek çok yerde alışveriş yapabiliyorsunuz. Ama ne olur ne olmaz, yanınızda biraz olsun nakit İzlanda parasının bulunmasında da fayda var elbette.

otel taş

HALK LAV TAŞLARINI SÜS NİYETİNE KULLANIYOR

Ülkenin hemen her yerinde görebileceğiniz lav taşlarını halk da haliyle kanıksamış durumda. Öyle ki otellerde veya restoranlarda süs olarak duvarlarda veya tabloların arasında görebilirsiniz.

Eylül ayı gibi gidildiğinde dahi sıfır derece sıcaklıkla karşılıyor sizi İzlanda. Geceleri şehir merkezinde değilseniz, tüm galaksiyi görecek kadar birçok yıldızla tanışıyorsunuz. Samanyolunu karşınızda… Şehir merkezi dışında normal teker araçları pek fazla göremiyorsunuz. Daha çok dağ bayır çıkabilen truck’lara rastlıyorsunuz.

Yemekleri ise tamamen balıktan ibaret… Birçok türünü görebilirsiniz.

Musluklardan su içilebiliyor, gayet temiz. Muz ve elma gibi meyve veya sebzeleri Ekvator veya Arjantina’dan ithal ediyorlar. Kendi domateslerini de yeme şansım oldu. Ancak ne kan kırmızısı bir domatesti, ne de tadı Türkiye’deki gibiydi.

Çokça yağmur yağdığından arazilerde ot yerine yosun görmeniz işten bile değil. Eylül gibi 10 derece hava sıcaklığına sahip. Ancak hissedilen derece 5 derecenin bile altına düşebiliyor. Geceleri şehir merkezinde değilseniz, tüm galaksiyi görecek kadar birçok yıldızla tanışıyorsunuz. Samanyolunu karşınızda… Şehir merkezi dışında normal teker araçları pek fazla göremiyorsunuz. Daha çok dağ bayır çıkabilen truck’lara rastlıyorsunuz. Yemekleri ise tamamen balıktan ibaret. Birçok türünü görebilirsiniz. Musluklardan su içilebiliyor, gayet temiz. Muz ve elma gibi meyve veya sebzeleri Ekvator veya Arjantina’dan ithal ediyorlar. Kendi domateslerini de yeme şansım oldu. Ancak ne kan kırmızısı bir domatesti, ne de tadı Türkiye’deki gibiydi. İzlanda’nın Avrupa’nın en iyisi seçilen bir havaalanı da bulunuyor. Soğuk bir ülke olmasına karşın soğuğu benimsemişler, içecekleri bile buzla içiyorlar. Turistik olarak balinaları seyretme şansınız var.

557285_10151156419810629_398172200_n

SICAK SU KAYNAKLARI VE BLUE LAGOON

Volkanik bir ülke olduğundan dolayı İzlanda’da gayzere sık sık rastlayabilirsiniz. İzlemesi oldukça harika olan bu yer altı suları metrelerce yukarı fışkırdığında o anı fotoğraflamak veya video çekmek paha biçilmez denilebilir. İnsanın değemeyeceği çapta yüksek sıcaklık taşıdığından bu suları insanın temas edebileceği sıcaklığa indiren bir yer de var: Blue Lagoon. Mavi Göl olarak da Türkçe’ye kazandırabileceğimiz bu harika yerde kışın ortasında havuza giriyor ve temiz havanın tadını çıkarıyorsunuz.

İzlanda’nın havası bir hayli temiz. Oksijen fazlalığından başınız dahi dönebilir benden söylemesi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir