Bu kez adresimiz Uzak Doğu’nun dev ülkesi Çin!

Çin, Uzak Doğu ülkeleri arasında kesinlikle oldukça ilginç tecrübeler yaşayacağınız ve bambaşka bir kültürü yakından gözleme imkanına sahip olacağınız bir ülke. Özellikle Çin’in başkenti olan Pekin farklı kültürlerin bir arada bulunması sayesinde geniş bir kültür yelpazesine sahip ve her baktığınız yerde farklı detaylar gözünüze çarpıyor.

2014-08-26_22-00-02

Bu nedenle eğer Çin’e seyahat etmeyi düşünüyorsanız kesinlikle Pekin’de uzunca bir süre bulunmanızı ve her noktasını dolaşmanızı tavsiye ediyorum. Pekin dışında ülkenin diğer popüler şehirleri arasında Hong Kong, Şanghay, Guilin, Kowloon, Sanya, Wuhan ve Xian’da bulunuyor.

2014-08-26_22-00-13

Benim Çin seyahati izlenimlerimi soracak olursanız Pekin ve Hong Kong’u kesinlikle size tavsiye ederim. Bilindiği üzere Çin imitasyon konusunda inanılmaz gelişme göstermiş bir ülke.

2014-08-26_22-00-27

Seyahatiniz sırasında aklınıza gelebilecek her türlü markaya ait ürünün taklidini kolayca son derece uygun fiyatlarla bulabiliyorsunuz. Hatta Apple markasının taklit mağazasını bile Çin’de kolayca bulabiliyorsunuz. Bu nedenle alışveriş yapmak için ideal ülkeler arasında yer alıyor.

2014-08-26_22-00-48

Ne Zaman Gidilir?

Çin oldukça geniş bir coğrafyaya yayıldığı için gideceğiniz bölgenin iklim koşullarına göre en ideal seyahat zamanları da değişiklik gösteriyor. Genellikle ülkenin güney kısımlarında tropikal iklim görülürken, kuzey kısımlarında ise tropikal havanın biraz daha soğumaya başladığı söyleniyor.

2014-08-26_22-01-04

Mayıs ve Haziran ayları genellikle Çin seyahati için oldukça uygun. Fakat siz yine de dilerseniz, seyahat tarihinizi kesinleştirmeden önce turizm şirketinize danışabilir ve tatilinizin olumsuz hava koşulları sebebiyle sekteye uğramamasını sağlayabilirsiniz.

2014-08-26_22-01-17

Çin Mutfağı

Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan dünyaca ünlü Çin mutfağı 6 ana öğeyi içerisinde barındırıyor. Renk, koku, tat, şekil, beslenme değeri ve duyu. Bildiğiniz üzere Çinlilerin yemeklerinde kullandıkları en temel madde ise pirinç. Pirincin dışında ise tavuk eti, balık, kırmızı et, yeşil ve kök sebzeleri de Çin mutfağında fazlasıyla kullanılıyor.

2014-08-26_22-01-36

Eğer yemeklerde baharat kullanılmasını seviyorsanız Çin mutfağına özgü yemeklere kesinlikle bayılacaksınız, çünkü Çinliler yemeklerini oldukça baharatlı yapıyorlar. Baharatın yanı sıra çeşitli soslar kullanarak yemeklerini daha da lezzetli bir hale getiriyorlar.

2014-08-26_22-01-49

Özellikle soya sosu ve tofu peyniri oldukça popüler soslar arasında bulunuyor. Ben özellikle Çin mantılarına bayıldım. Size de Çin seyahatiniz sırasında Çin mantısı denemenizi tavsiye ediyorum. Eğer değişik lezzetler konusunda meraklıysanız, Sunghai adı verilen yumurta çeşidini de mutlaka denemeniz gerekiyor. Ayrıca Pekin’de birçok restoranın menüsünde yer alan fırında pişirilen ördeğini beyaz et seviyorsanız beğeneceğinizin garantisini verebilirim.

2014-08-26_22-02-25

Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Çin’in en büyük ve en kalabalık şehirleri arasında bulunan Pekin dünyaca ünlü Çin Seddi’ne ev sahipliği yapıyor. Uzaydan bile görünebildiği söylenen Çin Seddi dünya gözüyle görmeniz gereken tarihi yapılar arasında ilk sıralarda yer alıyor.

2014-08-26_22-02-41

Çin Seddi dışında Pekin’de Yasak Şehir, Tiananmen Meydanı, Yazlık Saray’da görülmesi gereken önemli turistik noktalar arasında yer alıyor. Fırsat bulursanız ünlü Kung Fu Show’larından birisini de izlemenizi tavsiye ediyorum. Fakat yine belirtmem gerekiyor ki dünyanın 7 harikası arasında sayılan Çin Seddi’ni görmeden Çin seyahatinizi tamamlanmış saymamalısınız. Eğer benim gibi tarihe merak duyuyorsanız, Çin Seddi’ne hayran kalacaksınız.

2014-08-26_22-05-03

Çin’de Pekin dışında önemli şehirler arasında Xian şehri bulunuyor. Xian şehri antik uygarlığın doğduğu yerlerden birisi olduğu için tarihi eser bakımından oldukça zengin bir şehir. Ben Xian şehrinde sadece çok önemli noktaları ziyaret edebilme imkanını bulabildim. Terra Cota Savaşçıları, Atlar Müzesi, Bell Tower, Drum Tower, Şehir Duvarları ve Tang Hanedanı Operası kesinlikle görmenizi tavsiye edeceğim yerler arasında bulunuyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir