Budapeşte’ye gidenlerin kaçırmaması gerekenler

Buda ve Peşt şehirlerinin birleşmesinden oluşmuş olan ve Orta Avrupa’nın en önemli şehirleri arasında yer alan Budapeşte içerisinde genellikle tarihi yerler şehrin Buda kısmında, modern noktalar ise Peşt kısmında yer alıyor.

budapeşte, budapest 02

Şehir, kış aylarında genellikle – 4 ile 10 derece arasında hava sıcaklığına sahip. Yaz aylarında ise 15 – 28 derece arasında sıcaklıklar değişiyor. Şehri gezmek için en uygun olan mevsim ise ilkbahar ve sonbahar. Aralık ayının ortasına kadar hava sıcaklıkları fazla düşmediği için genellikle Aralık ayına kadar şehir turist dolu oluyor.

budapeşte, budapest 03

Zaten Aralık ortasından sonra şehir içerisindeki çoğu turistik mekan kapanıyor. Yaz ayları da fazlasıyla sıcak olduğu için ben pek sizlere tavsiye etmiyorum. Ancak şehirde düzenlenen festivaller genellikle yaz aylarında düzenlendiği için festivalleri takip ederek, dilerseniz Budapeşte seyahati için yaz aylarını da tercih edebilirsiniz tabii ki. Türkiye’den Budapeşte’ye yaklaşık 2 saat süren bir uçak yolculuğu ile seyahat edebiliyorsunuz. THY ve Malev Havayolları şehre direkt olarak uçak seferi düzenliyor. Yani aktarma yapmanıza da gerek yok.

budapeşte, budapest 04

Budapeşte, farklı bütçelere göre birçok otel seçeneğine sahip. Eğer konaklama için fazla bir bütçe ayıramıyorsanız hostelleri ya da ekonomik otel seçeneklerini size tavsiye ediyorum. Hosteller arasında Astoria City Hostel, Black Sheep Hostel, Spring Hostel, East Side Hostel, Caminio Hostel ve City Hostel Raday benim size tavsiyelerim olacak.

budapeşte, budapest 05

Ekonomik otel seçenekleri arasında ise Hotel Sissi, Ring Otel, IBS Garden Otel ve NH Budapest Otel seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Eğer tercihinizi lüks otellerden yana kullanmak istiyorsanız dünyaca ünlü Four Seasons, Hilton gibi seçenekler şehir içerisinde mevcut. Budapeşte konaklama imkanları açısından rahat edebileceğiniz seçeneklere sahip, bu nedenle araştırma yaparak kendinize uygun bir yer kolayca bulabiliyorsunuz.

budapeşte, budapest 06

Budapeşte mutfağı genellikle et ve baharat ağırlık yemek seçeneklerine sahip. Ancak et sevmiyorsanız vejetaryenler için sebze içeren seçenekler de her yerde kolayca bulunabiliyor. Ülkenin geleneksel yemeklerini neredeyse her restoranda deneyebilirsiniz.

budapeşte, budapest 07

Sizlere tavsiye edeceğim restoranlar arasında Menza, Spoon, Karpatia, Kehli, Fausto, Fatal, Carmel Pince ve Wasabi bulunuyor. Bu restoranlarda dilerseniz dünya mutfağından yemek seçenekleri de bulunuyor. Budapeşte’de her bütçeye ve zevke uygun restoran bulunabiliyor. Bu nedenle yemek konusunda endişelenmenize gerek yok bana kalırsa.

budapeşte, budapest 12

Gelelim şehir içerisinde neler yapabileceğinize. Şehrin Buda kısmında yer alan Gellert Hamamları’na giderek dilerseniz sıcak su termallerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca Gellert Hamamı’nın bulunduğu Gellert Tepesi’nden şehrin mükemmel manzarasını görme imkanını da kesinlikle kaçırmamalısınız.

budapeşte, budapest 11

Doğal su kaynaklarının oluşturduğu Kale Mağarası, Şapel Mağarası, Palvogl Mağarası’da turistlerin en çok ziyaret ettiği doğal güzellikler arasında yer alıyor. Benim şahsen bu mağaralara gitme fırsatım hiç olmadı, ancak bir sonraki Budapeşte seyahati planımda bu mağaraları ziyaret etmek kesinlikle yer alıyor.

budapeşte, budapest 10

Bu nedenle sizlere bu mağaraları bir kez de olsa canlı bir şekilde görmenizi tavsiye ederim. Şehrin en çok etkilendiğim noktalarından birisi kesinlikle Tuna Nehri’nin ortasında bulunan Margaret Adası. Adanın içinde St. Micheal Kilisesi ve bir adette hayvanat bahçesi bulunuyor. Adada bisiklet kiralayarak gezebiliyor, dilerseniz yüzme havuzunda yüzebiliyorsunuz. Özellikle 10000 metrekarelik açık park alanı doğa ile iç içe zaman geçirmek için ideal bir yer.

budapeşte, budapest 09

Şehrin içerisinde UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Kale Tepesi ve Balıkçılar Burcu yer alıyor. Tarihi yerlere merakınız varsa bu noktaları da görmenizi tavsiye ederim.
Budapeşte merkez noktalarından birisi olan Andrassy Caddesi’ni de gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

budapeşte, budapest 08

Burası hem alışveriş yapmak için oldukça ideal bir yer hem de pek çok müze ve ünlü Rönesans Sarayı burada bulunuyor. Son olarak ise dilerseniz Tuna Nehri üzerinde tekne ile yapılan turlara katılarak, şehrin önemli noktalarını nehir üzerinden izleme imkanına sahip olabilir, değişik bir deneyim yaşayabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir