Bugünkü durağımız İtalya!

Çizme biçiminde bir yarım ada olan İtalya, Güney Avrupa’da bulunuyor. Avrupa içerisinde yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen ülkeler arasında bulunan İtalya, Roma, Milano, Floransa, Napoli, Venedik, Genova, Pisa, Ravenna ve Torino şehirleri ile dünya çapında ünlü ve ülkeyi ziyaret eden turistler genellikle bu şehirleri kapsayan bir gezi rotasını takip ediyor ya da bu şehirlerinden birisini veya birkaç tanesini ziyaret etmeyi tercih ediyorlar.

4rome

Türkiye’den İtalya’yı ziyaret etmek isteyen turistlerin mutlaka konsolosluğa başvurarak vize alması gerekiyor.

Roman Radiance || Rome Italy

İtalya Ziyareti İçin En Uygun Zaman

İtalya seyahati için gidilecek olan bölgeye göre en uygun olan seyahat tarihleri değişiklik gösteriyor. Ancak genel olarak konuşmak gerekirse ülke içerisinde iklim koşulları Nisan ve Ekim arasındaki dönemde oldukça uygundur. Bu dönemlerde İtalya seyahatinizi gerçekleştirerek, keyifli bir tatil yapabiliyor, ülke içerisinde eğlenceli zaman geçirebiliyorsunuz.

Venice-Italy

İtalya’nın güney kısmını ziyaret etmek isterseniz, ziyaretiniz için yaz aylarını tercih etmemenizi öneriyoruz. Yaz aylarında sıcaklıklar fazlasıyla yüksek olduğu için özellikle açık alanlarda fazla gezebilme imkanınız olmuyor. Kış aylarında ise İtalya ziyareti için en uygun zaman dilimi Aralık ve Mart arasındaki dönem.

italy_2631046a

İtalyan Mutfağı

İtalya, dünyanın en popüler ve zengin mutfakları arasında yer alıyor. Genel olarak ülkelerin büyük bir kısmında olduğu gibi İtalyan mutfağı da bölgelere göre farklılık gösterebiliyor. İtalya, coğrafi konumu ve sahip olduğu iklim koşulları sayesinde birçok sebze ve meyvenin yetiştirilebildiği ülkeler arasında yer alıyor. Bu durumunda ülke mutfağına oldukça büyük bir etkisi oluyor.

Italy-in-Autumn

Ülkenin 3 tarafı denizlerle çevrili olduğu için deniz ürünleri de İtalyan mutfağı içerisinde önemli bir yere sahip. Deniz ürünlerinin yanı sıra tavşan eti gibi av etlerini de içeren yemekler bulunabiliyor.

cinque_terre_scenery_Italy

İtalya içerisinde dünyaca ünlü yemeklerini yiyebileceğiniz birçok ünlü restoranın yanı sıra ekonomik yemek seçeneklerinin de bulunduğu restoranlar yer almaktadır. Bu restoranlar trattroie ve rosticcera olarak adlandırılıyor. İtalya seyahatiniz sırasında dünyaca ünlü pizzasının da tadına bakmanızı tavsiye ediyoruz.

1680x1050-Cobble-Stone-Street-Italy

Pizzeria olarak adlandırılan pizzacılar genellikle gece geç saatlere kadar müşterilerine hizmet veriyor. Tüm bu seçeneklerin yanı sıra, İtalyan ailelerinin kendi işlettikleri ve kendi yaptıkları ev yemeklerinin sunumunu yaptıkları küçük lokantalarda ülke içerisinde oldukça yaygın.

fountain-of-neptune,-Florence,-Italy

İtalyan mutfağı sebze ve hamur işi ağırlıklı bir mutfak, aynı zamanda peynir ve şarap ülke halkının vazgeçilmez lezzetleri arasında bulunuyor. İçecek olarak İtalya’nın olmazsa olmazları arasında esspresso da bulunuyor.

italy

Özel bir pirinçle yapılan risotta, lazanya, tiramisu ve parmesan peyniri, özgün makarna sosları da İtalyan mutfağının mutlaka denemeniz gereken lezzetleri arasında bulunuyor. Bunların dışında Floransa bifteği, Pici makarnası, arabbiata, carbonora, polenta ve porchetto ülkenin diğer ünlü lezzetleri.

f743193cd67cc0a727a25d0f59f6a15e

Gezilmesi Gereken Yerler

İtalya hem doğal hem de tarihi güzellikleri ile turistlerin oldukça keyifli vakit geçirebileceği ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. İtalya seyahati sırasında mutlaka Floransa Katedrali, Collessium, Roma Forumu, dünyaca ünlü Davut heykeli, Trevi Çeşmesi, Amalfi Sahili, San Marca Meydanı, Pisa Kulesi, Aziz Petrus Bazilikası, Palantino Tepesi, La Scala, Como Gölü, Piazza di Spagna ve Sistene Şapeli bulunuyor.

5-naples-italy-3

Tüm bunların dışında gideceğiniz bölge hakkında detaylı bir araştırma yaparak İtalya gezilecek yerler konusunda daha detaylı bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Leaning Tower of Pisa - Pizza  del Miracoli - Pisa - Italy

Önemli Bilgiler

İtalya’nın kuzey kısmı güney kısmına göre daha gelişmiş olduğu için, ekonomik olarak biraz daha pahalıdır. Ayrıca ülkenin güney kesiminde bulunan insanlar çok daha güler yüzlü ve sıcak bir yapıya sahip.

2-restaurant-in-rome

Ülkenin neresinde olursa olsun, verilen hizmet karşılığında müşterilerden bahşiş beklenmektedir. Bu nedenle ödediğiniz hesabın yüzde 5 – 10’u kadarını bahşiş olarak bırakmayı ihmal etmemelisiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir