Bugünkü durağımız: Slovakya!

Slovakya Orta Avrupa’da yer almaktadır ve kuzeyde Polonya, batıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Macaristan ve doğuda da Ukrayna ile çevrilidir. Denize herhangi bir kıyısı olmayan Slovakya Bratislava, Kosice, Presov ve Zilina şehirleri ile ünlüdür. Her yıl binlerce turist ülkenin bu ünlü şehirlerini görmek için ülkeyi ziyaret etmektedir.

city-view-Bratislava-Slovakia

Slovakya Nisan ve Ekim aylarında son derece yumuşak iklim koşullarına sahip olduğu için bu dönem, ülkeyi ziyaret etmek için uygun. Kış sporlarını seven kişiler için ülkedeki kış turizmi pek gelişmemiş olsa da, soğuk kış aylarında karasal iklim hakim olduğu ve iklim koşulları uygun olduğu için kış aylarında kış sporlarını yapabilen tesisler bulunabiliyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Et tüketmeyi seven kişiler için Slovakya mutfağı son derece uygun yemek çeşitlerine sahip. Ülkede kuzu eti pek popüler olmasa da, domuz eti, biftek ve tavuk eti sıklıkla tüketiliyor. Et yemeğinin yanında ise kırmızı ya da beyaz şarap en çok tüketilen içkiler arasında bulunuyor.

0

Şarap sevmeyen kişiler ise alkol olarak bira tüketmeyi tercih ediyor. Slovakya mutfağının en popüler olan yemekleri ise koyun peyniri ile yapılan bir patates yemeği olan Bryndzove Haluisky ve lahana turşusu, kuru erik, mantar ve elma ile birlikte servis edilen oldukça hoş ve değişik bir lezzete sahip olan koyun etidir.

tatra-slide_1818552b

Bunların dışında sütlü bir sosla servis edilen lahana dolması, erik reçeli ile birlikte dondurulmuş patates püresi olan Sulance de özellikle turistler tarafından çok beğeniliyor. Ülkedeki içecekler ise erik aroması ile ön plana çıkıyor ve Slivovica adı verilen erik konyağı oldukça popüler.

slovakia_country_image

Erik konyağının yanı sıra Borovicka adı verilen sert bir cin çeşidi de ülkenin ulusal alkolleri arasında en çok tercih edilen seçenekler arasında yer alıyor. Ülke içerisinde zaten halk çoğunlukla alkollü içecekleri tüketiyor. Bu nedenle eğer alkol sevmiyorsanız, içecek konusunda Slovakya’da biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ancak et yemeklerini seviyorsanız, Slovakya mutfağındaki yemek çeşitlerinden kesinlikle memnun kalacaksınız.

m.3543_slovakia

Slovakya genel olarak turistler için güvenli bir ülke. Yine de zaman zaman yaşanabilecek olan yan kesicilik vakalarına karşı dikkatli olmak gerekebiliyor. Özellikle küçük otellerde hırsızlık olayları yaşanabiliyor. Ülkedeki şebeke suyu da güvenilirdir ve içme suyu olarak kullanılabiliyor. Hatta yapılan çalışmalara göre dünyadaki en temiz şebeke suyuna sahip olan ülkelerden birisi.

bratislava

Ülkedeki insanların büyük bir kısmı oldukça sıcakkanlı, bu nedenle zorlandığınız zamanlarda size yardımcı olacak birçok kişi bulabilirsiniz. Ancak ülkede İngilizce konuşabilen kişi sayısı oldukça az olduğu için iletişim konusunda kimi zaman sıkıntı yaşayabilirsiniz.

bratislava-slovakia

Slovakya gezisi sırasında mutlaka ülkenin en önemli turistik noktalarından birisi olan Tatra dağlarının görülmesi gerekmektedir. Genellikle turistler çevreyi oldukça iyi bilen bir rehber yardımıyla bu bölgeyi ziyaret etmeyi tercih ediyorlar. Tatra dağları bölgesinde vahşi hayvanlarla karşılaşmak ve kaybolmak mümkün olduğu için çevreyi iyi tanıyan bir kişinin rehberliğinde bu geziyi gerçekleştirmek çok daha güvenli.

Slovakia-Consultant-for-restaurants-da-fonseca-PHOTO

Ülke karasal bir iklime sahip olduğu ve denize kıyısı olmadığı için özellikle kış aylarında oldukça soğuk oluyor. Bu nedenle eğer kış aylarında Slovakya’yı ziyaret edecekseniz, yanınıza kalın kıyafetler almalısınız.

Off Loc Slovakia

Türkiye’den Slovakya’yı ziyaret edebilmek için konsolosluğa başvurmak ve vize almak gerekiyor. Eğer resmi pasaportunuz varsa vize başvurusu yapmanıza gerek kalmadan 3 ay boyunca Slovakya vizesine sahip olabiliyorsunuz. Ancak resmi pasaportunuz yoksa belgelerinizle başvurarak vize almanız gerekiyor.

4

Slovakya’nın muhteşem güzellikteki turistik noktaları arasında ise Devin Kalesi, Most SNP, Bratislava Kalesi, Micheal Kapısı, Slovakya Ulusal Tiyatrosu, Slavin, Slovak Cenneti, Dobsinska Buz Kalesi bulunuyor. Ülke özellikle doğal turistik noktaları ile ön plana çıkıyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir