Bugünkü rotamız Dominik Cumhuriyeti!

Başkenti Santa Domingo olan ülkede genel olarak ılıman bir ilkim etkili ve dili İspanyolca olarak belirlenmiş.

10375079_10152553915945269_6206696375105190659_n

Geçtiğimiz yıl ülkemizde yayınlanan yarışma programı Survivor’dan etkilenerek Dominik Cumhuriyetine gitmeye karar verdim. Eylül ayında yaptığım yolculuktan keyifli bir dönem geçirerek geri döndüğümde keşke daha önce gitseydim dedim.

10714576_848907295142661_4321909477634000169_o

İklimi nedeniyle tropikal bölgede yaşayan hayvanlar için uygun koşullar sağlayan ülkede sivrilerin saldırısına uğramanız muhtemel. Ülkede para birimi olarak Dominik pesosu kullanılıyor ve bunun TL eşdeğeri yaklaşık olarak 1/20 katı olacak şekilde hesaplanıyor. 1 TL nin karşılığı 20 peso olarak denk geliyor.

Dominican_Republic_

Dominik Cumhuriyeti seyahatim için Türkiye’deyken ayarlamış olduğum otelimi ülkenin başkenti Santa Domingo’dan seçmeyi uygun gördüm. En gelişmiş birimlerin burada olması ve gezilecek alanların başkentte toplanmış olması nedeniyle yaptığım seçimin ne kadar doğru olduğuna gittiğimde kanaat getirdim. İstanbul’dan kalkış olacak şekilde başlayan yolculuğum aktarma süreleri hariç yaklaşık olarak 8 saatte Santa Domingo’ya varış olacak şekilde sona erdi.

dominican-republic-caribian

Ne Zaman Gidilir?

Vizesiz gidilebilen ülkeye sıcaklık koşulları ön planda tutularak düşünülürse ekim, kasım aylarında gitmek çok avantajlı olmaktadır. Eylül ayında gidişimin asıl sebebi de yaz döneminden çıkılmış olması ve daha ılıman iklim koşullarının yaşanmasıydı. Turizm odaklı gelen çok fazla insan olduğundan daha sakin zaman geçirmek isteyen bireylerin kasım aralık dönemini seçmesi yerinde olacaktır.

Dominican-Republic-Adventure-22

Dominik Cumhuriyeti seyahati için sonbahar dönemini tercih ederseniz bölgede var olan tüm güzellikleri keşfe çıkarken bunaltmayan hava sayesinde çok daha keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

Dominican-Republic

Dominik Cumhuriyeti Mutfağı

Geleneksel yemek pişirme imkanlarının tercih edildiği ülkede sade tatlar oluşturacak şekilde yiyecekler hazırlanıyor. Klişeleşmiş bazı öğünler söz konusu ki bunlardan biri de kahvaltı öğünü. Dominik halkı bu öğünde mangu adı verilen ve peynir, muz, bacon bileşiminde oluşan besinleri tüketiyorlar.

Catalina Island, Dominican Republic. A woman in traditional outf

Tadı ilk olarak değişik geliyor fakat kahvaltı için oldukça iyi bir besin seçimi olmalı ki gün içerisinde çok acıkmadan enerjik olabildim. Dominik cumhuriyeti mutfağı bizim mutfağımızdan farklı olarak baharatların olmadığı yalın tatlardan oluşan yiyecekler içeriyor.

paradise-Dominican-Republic-Wallpaper

Dominik cumhuriyeti mutfağında, bölgede bolca yetişen muz her yemeğe eşlik ediyor. Her ne kadar bu duruma ilk bir kaç gün alışamamış olsam da muzun yemeklerin içerisinde kızarmış halinin lezzeti gerçekten bambaşka bir tat olarak cezbediyor. Tatlı konusunda bölgede yetişen şeker kamışından elde edilen şeker sayesinde oldukça gelişmiş lezzetler bulmak mümkün oluyor.

dominican-republic (1)

Kendi ülkemizde de karşılaştığımız sütlü tatlılar burada yemek sonunda mutlaka servis edilen tatlardan. Hindistan cevizi ve muz kullanımı tatlılar ile özdeşleşerek hafifi lezzetler ortaya koyuyor. Dulce de lehce tatlısını denemenizi tavsiye ederim.

dominican-republic-villa-rentals-villa-anacaona-225023-f

Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Kristof Kolomb tarafından ilk keşfedilen ülke olan Dominik Cumhuriyeti o döneme ait kanıtların bulunması ile birlikte arkeolojik bir cennete dönüşmüştür ve pek çok müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

20120427-220547.Full

Başkent Santa Domingo’da yer alan müzeleri görmeden ülkenize dönmemenizi öneririm. Kış aylarında gidenler için o dönemde düzenlenen beyzbol turnuvalarına katılmalarını tavsiye edebilirim. Bu şekilde farklı bir kültüre merhaba diyebilirsiniz. Bir başka tavsiyem ise antikaların yer aldığı ve hala var olan mağaraları gezmeniz.

View on Chavón River. Woman wearing  Dominican Republic traditi

Dominik Cumhuriyetinde yer alan kültürel miras başkentte toplanmış bulunuyor, Santa Domingo’da kalırsanız buradaki tüm tarihi görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir