Bugünkü rotamız: Estonya!

Bir Baltık devleti olan Estonya Kuzey Avrupa’da yer almaktadır ve başkenti de Tallinn şehridir. Estonya 15 bölüme ayrılmış bir ülkedir ve nüfusu da yaklaşık olarak 1 milyon 400 bin kişiden oluşmaktadır. 1917 yılında kurulan ülke tam bağımsızlığını 1991 yılında ilan etmiştir. Estonya, tarihi açıdan oldukça zengin bir ülkedir ve bünyesinde birçok tarihi mekan bulundurmaktadır. Şehirlerinde hala savaşlardan izler taşıyan yapılar bulunurken birçok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapmaktadır.

3-12-2014 06-49-18

Tallinn

Tallinn şehri, Estonya bağımsızlığını ilan ettiği andan itibaren ülkenin başkenti konumundadır. Baltık Denizi kıyısında bulunan şehir eşsiz güzellikleri ile göz kamaştırmaktadır. Şehrin tarihinde birçok işgal ve saldırı olayı bulunmaktadır. Birçok güç bu şehri ele geçirmeye çalışmış fakat bu çabalar asla sonuç vermemiştir. Tallinn şehri birçok güzelliği bünyesinde bulundurduğu için insanlara her zaman çekici gelmiştir.

_70912660_estonia_old_town_624bbc

15. Yüzyılda şehirde 159 metre yüksekliğinde bir kilise inşa edilmiştir. Bu kilisenin adı ise Aziz Olaf Kilisesi’dir. Gotik mimarisi ile dikkat çeken Aziz Olaf Kilisesi Avrupa’daki en uzun yapı unvanına sahip olmuştur fakat ne yazık ki kilise her ne kadar restore edilmiş olsa da birçok yangın bu muhteşem kiliseye zarar vermiştir. Bugünlerde kilisenin boyu 123 metreye kadar inmiştir.

3-12-2014 06-50-01

Tallinn şehri günümüzde eğitim açısından da oldukça donanımlı üniversitelere sahiptir. Bu üniversitelerden bir tanesi olan Tallinn Üniversitesi 2005 yılında kurulmuştur. Bu üniversite birçok araştırma enstitüsünün birleşmesi sonucunda ortaya çıkmıştır ve eğitim vermeye de devam etmektedir. Ülkenin en hızlı büyüyen üniversitesi olan Tallinn Üniversitesi, kontenjan sayısını da gün geçtikçe artırmakta ve kendini geliştirmekten de geri kalmamaktadır.

3-12-2014 06-50-38

Tallinn şehrinin tarihi ve eğitim durumu bu şekildedir. Şehrin diğer güzelliklerinden bahsedecek olursak, onlar da şehre ayrı bir hava ve ihtişam katmaktadır. Örneğin Tallinn şehrine gidildiğinde görülmesi gereken yerlerden bir tanesi Alexander Nevsky Cathedral adlı yapıdır. Bu Ortodoks katedrali Rus tarzında inşa edilmiş bir yapıdır ve ihtişamı ile göz kamaştırmaktadır. Bu katedral bir Rus prensinin anısının yaşatılması adına inşa edilmiştir. Bakımı mükemmel şekilde yapılmış bu yapı günümüze ulaşmayı da bu şekilde başarmıştır.

parnu-estonia

Tartu

38.8 kilometre karelik alanı ile Estonya’nın en büyük ikinci şehri olan Tartu ülke için de önemli bir yer kaplamaktadır. Ülkenin başkenti olan Tallinn şehri siyasi açıdan ön plana çıkarken Tartu şehri de kültürel açıdan ön plana çıkmaktadır. Özellikle gezip görülecek birçok yeri bulunan şehir adeta turistler için yaratılmıştır.

3-12-2014 06-51-19

Örneğin Tartu Oyuncak Müzesi kesinlikle şehirde görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Müzeye giriş ücreti oldukça uygundur ve içinde yer alan eserler kesinlikle görülmeye değerdir. Bu oyuncak müzesi de dünya üzerindeki en büyük oyuncak müzesidir. Bunun yanı sıra müzenin içinde çocuklar için bir de oyuncak odası bulunmaktadır. Çocuklar için muhteşem bir yer olan bu oyuncak müzesi yetişkinlerin de dikkatini oldukça çekiyor.

3-12-2014 06-51-30

Tartu şehri yemekleri ile de dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştır. Şehirde bulunan Püssirohukelder adlı restoran özellikle turistlerin ilgi odağı haline gelmiş durumda. Bu restoranda Estonya’nın en bilindik yemekleri servis edilirken insanların hayatlarında asla unutamayacağı yemek deneyimlerinin kazanılması da sağlanıyor.

estonia-133452

Estonya şehri her yönü ile gezilip görülmeye değer bir ülkedir. Her şehrinde ayrı bir güzellik bulundurmakta ve bir bütün olarak muhteşem bir çerçeve yaratmaktadır. Siz de hayatınızda bir değişiklik arıyorsanız hemen Estonya’ya bir uçak bileti satın alın ve ülkenin her noktasını karış karış dolaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir