Bugünkü rotamız: Malta!

Malta Orta Akdeniz sınırları içerisinde yer alan bir ülkedir. Sicilya’nın güney tarafında yer alan adalardan oluşan ülke toplamda 3 adet büyük ve 2 adet de küçük adadan oluşmaktadır. Malta ülkesinin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Bu bölgede yaşayan insanların kalıntıları Neolitik Dönem’e kadar uzanmaktadır.

8-11-2014 10-02-46

Yapılan birçok arkeolojik çalışmada da bu durum kanıtlanmıştır. Malta, tarihinde birçok savaşa şahit olmuştur. Kendi topraklarında da birçok savaşa dahil olan ülke, sonunda kendi sınırlarını çizebilmiştir. Kendi cumhuriyetini 13 Ocak 1974 yılında kuran Malta bu şekilde tam bağımsızlık sağlayarak yoluna devam etmiştir. Yaklaşık olarak 410 bin nüfusa sahip olan ülke, birçok ülkeye göre oldukça küçüktür.

nenedmalta

Malta, ülkemizde de oldukça tanınan bir ülkedir. Bugünlerde İngilizce dünya dili haline gelmiştir ve her noktada bu dilin önemi vardır.

malta

Ülkemizde de birçok insan İngilizce öğrenmek için kurslara gider fakat bu bazen yeterli olmaz. Bu yüzden İngilizce öğrenmek isteyen birçok kişi Malta’da bulunan İngilizce dil kursu olanaklarından yararlanmak ister.

8-11-2014 10-04-00

Birçok ülkeye göre bu ülkede dil kursları daha uygun fiyatlıdır ve Türkiye’den birçok kişi Malta’ya İngilizce dilini öğrenmek için gitmektedir. Ülkede birçok şeyin ucuz olması insanların da işine gelmektedir.

8-11-2014 10-04-31

Malta’nın başkenti ve en önemli şehri olan Valetta şehrinin nüfusu 76502dir. Bu şehir adını Malta Şövalyelerinin ustası olan Jean de Valetta’dan almıştır. Jean de Valetta da Osmanlı Devleti’nin saldırı girişimlerini geri çeviren kişidir. Valetta şehri denizin kıyısında bulunmaktadır ve iki adet doğal limana sahiptir. Aynı zamanda bu şehir Malta’nın en önemli liman şehri unvanını almıştır. Valetta şehri aslında küçük bir şehirdir fakat bu küçük şehre birçok güzellik sığdırılmıştır.

fe43d515560047f04669e28645926f57

Valetta şehrinin en güzel günü cumartesidir. Her cumartesi erken saatlerde şehirde birçok etkinlik düzenlenmektedir. Etkinliklerin yanı sıra şehirde her cumartesi günü bir Pazar kuruluyor ve bu pazarda insanlar diledikleri her şeyi bulabiliyor. Hediyelik eşyalar, çantalar, elbiseler, gözlükler ve daha birçok ürün bu pazarda satışa çıkıyor. Pazar o kadar büyük olmasa da şirin ve küçük hali ile birçok insanın beğenisini kazanıyor.

malta_full_3

Şehirde bulunan Ulusal Arkeoloji Müzesi de görülmesi gereken yerler içerisinde yer alıyor. Bu müzede şehrin tarihine ait birçok eser sergiye sunuluyor. Şehirde yapılan kazılarda ortaya çıkan kalıntılar işte bu müzede sergileniyor. Bu müzenin yanı sıra şehirde birçok müze daha bulunuyor. Bu müzelerden bir diğeri ise Ulusal Savaş Müzesi oluyor. Bu müzede ise savaşlara dair kalıntılar bulunuyor.

scuba2

Savaşlarda kullanılan silahlar, cephanelikler ve daha birçok şey bu müzede özenle korunuyor. Ayrıca Malta’nın dahil olmuş olduğu tüm savaşlar da müzede konu alınıyor. Birçok bilgilendirme de müzede bulunan rehberler tarafından gerçekleştiriliyor. Tüm bu güzelliklerin yanı sıra Valetta şehrinde bir de Oyuncak Müzesi bulunuyor. Bu müze küçük çocuklara daha çok hitap etmesine rağmen yetişkinler de bu müze sayesinde çocukluklarına dönmeyi başarabiliyor.

malta-3

İşte Malta’nın hikayesinin bir kısmı böyledir. Ülkede daha birçok şehir ve gezilecek yer bulunmaktadır fakat bizim buraya sığdırabildiklerimiz bu kadardır. Eşsiz güzellikleri, gezilip görülecek yerleri ve tarihi yansımaları ile oldukça dikkat çeken Malta hayatta mutlaka bir kez de olsa görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Malta2

Siz de hala Malta’ya gitmediyseniz en yakın fırsatta oraya gidin ve denizin ortasındaki muhteşem konumu ile kendinizi mutlu edin. Dilediğiniz kadar gezip tozun ve küçük kaçamağınızın tadını da sonuna kadar çıkarmayı sakın unutmayın. Şimdiden iyi tatiller!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir