Çek Cumhuriyeti’nde gezilecek görülecek harikalar

Polonya, Almanya, Avusturya ve Slovakya ile komşu olan Çek Cumhuriyeti Avrupa’nın önemli merkezi ülkeleri arasında yer alıyor. Ülkenin başlıca şehirleri arasında ise Brünn, Ostova, Pilsen, Olomuts, Liberec, Karlovy Vary ve Brno bulunuyor. Bu şehirler özellikle turistler tarafından ülke içerisinde en çok ziyaret edilen şehirler arasına bulunuyor.

removals-Czech-Republic

Ülke nüfusunun büyük bir kısmı Çeklerden oluştuğu için Çek Cumhuriyeti genelinde Çekçe konuşulmaktadır. Ancak dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi İngilizce de ülke vatandaşlarının konuştuğu yabancı diller arasında bulunuyor.

ekija Autobusas

Ne Zaman Gidilebilir?

Çek Cumhuriyeti karasal iklimin hakim olduğu bir ülke olduğu için yaz ayları keyifli ve eğlenceli bir vakit geçirmek için çok daha uygun. Özellikle Mayıs ve Eylül ayları Çek Cumhuriyeti seyahati için en uygun aylar. Bu aylarda hava sıcaklıkları çok yüksek ya da düşük olmadığı için rahat bir şekilde dolaşabiliyorsunuz.

Most-Beautiful-Prague

Çek Cumhuriyeti içerisinde bulunan müze, sanat galerisi, kale gibi turistik mekanlar genellikle bu aylar içerisinde açık tutuluyor ayrıca festivaller de Mayıs ve Eylül aylarında düzenleniyor. Eğer kültürel bir seyahat yapmayı planlıyorsanız ilkbahar ya da sonbahar dönemlerini tercih etmelisiniz.

Prague-Czech-Republic-4

Çek Cumhuriyeti Mutfağı

Çek Cumhuriyeti mutfağı Alman, Polon ve Macar mutfağının büyük bir etkisi altında kalmıştır. Bu nedenle genellikle et yemekleri ağırlıklı bir mutfaktır. Ülkenin en popüler lezzetleri arasında ise pilavın yanında servis edilen et yemekleri, bir mantı çeşidi olan dumpling, rosto ve gulaş bulunuyor.

prague-czech-republic

Yemeğin yanında ise Çek Cumhuriyeti vatandaşları genellikle bira içmeyi tercih ediyor. Kozel, Budvar, Radegast ülkenin en meşhur biraları. Çek Cumhuriyeti seyahati sırasında mutlaka gulaş ve kahnayı denemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer Çek yemekleri damak zevkinize uygun değilse, dünya mutfağına ait birçok farklı yemek çeşidini bulabileceğiniz restoranlar ülkenin her yerinde mevcut.

Prague-Czech-Republic-5

Gezilmesi Gereken Yerler

Turistlerin ziyaret edebileceği birçok tarihi ve doğal güzelliğe sahip olan Çek Cumhuriyeti içerisinde mutlaka görmeniz gereken yerler şehirler ve bölgeler arasında farklılık göstermektedir. Seyahatiniz öncesinde, ülke içerisinde gideceğiniz bölgelere göre detaylı bir araştırma yaparak, kendiniz için bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

ex_op_539ad7e41a13d

Çek cumhuriyeti görülmesi gereken yerler arasında dünyaca ünlü Karl Köprüsü, Prag Kalesi, Astronomik Saat Kulesi, St. Vitus Katedrali, Tyn Kilisesi, Prag Tiyatrosu, Prag Hayvanat Bahçesi, Virgin Mary Kilisesi, Sedlec Şapeli, Eski Kent Meydanı, Vyehrad, Eski – Yeni Sinagog, Prag Ulusal Müzesi, Villa Tugendhat, Letna Park, Dans eden ev, Kampa Adası, Josefov, Spilberg Kalesi, Golden Lane ve Strahov Manastırı bulunmaktadır.

Old_Town_Square_Prague_Czech_Republic

Önemli Bilgiler

Ülke genel olarak turistler için güvenlidir. Ancak bazı taksiciler ve satıcılar turistleri dolandırmaya çabalayabiliyor. Bu nedenle yine de dikkatli davranmanız gerekiyor.

CEC-Czech-Republic

Taksicilere binmeden önce mutlaka gideceğiniz mesafenin uzaklığını öğrenmeye çalışın. Çek Cumhuriyeti içerisinde, uyuşturucu madde kullanımı belirli limitlerle yasal olduğu için 15 gr. Marijuana ve 4 exctasy hapı bulundurulabiliyor. Ancak yasa oldukça yeni olduğu için kimi zaman bu konuda sıkıntı yaşanabiliyor.

Charles Bridge Project

Bu nedenle turistik alanlarda, toplu ulaşım araçlarında eşyalarınıza dikkat etmeniz gerekebiliyor. Uyuşturucu kullanımının serbest olmasından dolayı yan kesicilik gibi durumlarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Çek Cumhuriyeti içerisinde araba kullanmak ise ülkenin yolları genellikle eski olduğu için sıkıntılı oluyor. Aynı zamanda çoğu yolda trafik işareti bulunmuyor. Bu nedenle eğer araç kiralamayı düşünüyorsanız, son derece dikkatli olmalısınız. Çünkü her an kaza yapma riskiniz bulunuyor. Seyahatiniz sırasında ilaç ihtiyacınız olursa, ülke genelinde 24 saat boyunca açık eczaneleri kolaylıkla bulabiliyorsunuz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir