Deniz seviyesindeki ülkeye yolculuk: Hollanda!

Belçika ile Almanya arasında Kuzey Denizinde yer alan Hollanda Amsterdam, Rotterdam, Lahey, Eindhoven, Maastricht, Groningen ve Utrecht şehirleri ile ünlüdür. Özellikle Amsterdam ve Rotterdam her yıl yüzlerce turist tarafından ziyaret edilmek için tercih edilen şehirler arasında yer almaktadır.

Netherlands

Ülke içerisinde resmi dil olarak Hollandaca konuşulsa da İngilizce ve Almanca da yaygın olarak konuşulan uluslar arası yabancı diller arasında bulunmaktadır. Bu nedenle Hollanda turu sırasında iletişim konusunda bir sıkıntı yaşamıyorsunuz.

shutterstock_21630421

Hollanda’ya Ne Zaman Gidilir?

Ülke kuzeyde yer alıyor olmasına rağmen Gulf Stream sıcak su akıntıları sayesinde ılıman bir iklime sahiptir ve yılın her dönemi Hollanda seyahati için uygun sayılmaktadır. Fakat dilerseniz seyahatinizi hava sıcaklıklarının daha yüksek olduğu bahar ve yaz dönemlerine denk getirerek daha keyifli bir tatil yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

Tulip Garden - Netherland in May Month (14)

Hollanda Mutfağı

Hollanda mutfağı içerisinde bulunan en meşhur lezzetler arasında sizin de duymuş olabileceğiniz gibi Ringa Balığı ve Gauda Peyniri yer almaktadır. Bunlarla birlikte patates yahnisi, Hollanda bisküvisi, peynir çorbası da seyahatiniz sırasında mutlaka denemenizi tavsiye ettiğimiz yerel lezzetler arasında yer alıyor.

Kuremaa_mõisa_tuuleveski

Gün içinde canınız atıştırmalık çektiğinde büfelerde kolayca bulabileceğiniz bir sandviç olan Broodjesi deneyebilirsiniz. Poffertjes ise ülkeye özgü bir krep çeşididir ve çayın yanında tereyağı ve şekerle birlikte servis edilmektedir. Hollanda mutfağı sokak lezzetleri arasında ise tütsülenmiş yılan balığı Matjes ve salamura Ringa balığı yer almaktadır.

netherlands-scenery-124-2

Ülkede peynirler çeşitli baharatlarla daha da lezzetli bir hale getirilmektedir. Hollanda alkole oldukça düşkün ülkeler arasında yer almaktadır. Eğer alkol kullanmayı seviyorsanız mutlaka ülkeye özgü bir cin olan jeneveri denemenizi tavsiye ediyoruz.

Netherlands Amsterdam Reflection of building in canal called Singel

Jenever, genellikle bira içmeden önce içilir ve alkol oranı yüksek olduğu için kolayca sarhoş etmektedir. Ülkenin dünyaca ünlü bira markaları bulunmaktadır. Heineken ve Amstel biraları Amsterdam’da üretilmektedir. Ancak bu markalara ait biraları ülkemizde de kolayca bulabileceğiniz için Hollanda’nın küçük bira üreticileri tarafından hazırlanan biraları denemenizi tavsiye ediyoruz.

amsterdam-netherlands

Gezilecek Görülecek Yerler

Hollanda gezilecek yerler listenizi hazırlarken mutlaka Anne Frank’ın Evini, Van Gogh Müzesi’ni, Keukenhof, Natura Artis Magistra’yı, Stedeljik Müzesi’ni, Kunsthal’ı, Vondelpark’ı, Jordaan’ı listenize eklemelisiniz.

amsterdam

Bu saydığımız turistik noktalar dışında da Hollanda’nın farklı şehirlerinde mutlaka görmek isteyeceğiniz önemli mekanlar bulunmaktadır. Siz kendi gezi rotanıza ve ziyaret edeceğiniz şehirlere göre önden bir araştırma yaparak, kendiniz için kolayca bir liste hazırlayabilirsiniz.

amsterdam (1)

Önemli Bilgiler

Dünyanın birçok ülkesinde yasak olan birçok şey Hollanda içerisinde serbesttir. Bu nedenle Hollanda dünyadan milyonlarca turistin ziyaret ettiği bir özgürlükler ülkesidir. Hollanda seyahati sırasında belki de en çok dikkat etmeniz gereken detay, gece geç saatlerde size yaklaşabilecek olan yabancılardır.

Amsterdam-City-Netherland-005

Hollanda içerisinde keyif verici maddelerin kullanımı serbest olduğu için, bu maddeleri kullanan kişiler, size yaklaşabilir. Bu gibi kişilere karşı sokakta özellikle dikkatli olmalısınız. Ülkede aynı zamanda cinsel tercihlere de hoş görüyle yaklaşılmaktadır ve bu nedenle kendi ülkelerinde özgür bir şekilde yaşayamayan birçok kişinin ziyaret etmek için ilk tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır.

netherlands (1)

Hollanda aynı zamanda ülkenin birçok yerinde kolayca görebileceğiniz kırmızı değirmenleri, birbirinden lezzetli peynirleri ve Red Ligth District yani Kırmızı Fener Sokağı ile oldukça ünlüdür. Şehirlerin içerisinde karşılaşabileceğiniz kanallar, göller, köprüler, su yolları kesinlikle çarpıcı bir şekilde sizi etkileyecektir.

default

Ülkede aynı zamanda yılın farklı dönemlerinde festivallerde düzenlenmektedir. Seyahat edeceğiniz tarihlerde düzenlenecek olan festivalleri önceden öğrenerek, bu festivallere de katılma imkanına sahip olabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir