Doğal güzellikleriyle ünlü Sırp diyarı Sırbistan

Avrupa’nın güneydoğusunda bulunan Sırbistan Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen Avrupa ülkelerinden birisidir. Özellikle öğrenciyseniz ya da staj amacıyla gidiyorsanız vize başvurusu ile uğraşmak zorunda kalmadan, sadece pasaportunuzla sınır kapısın geçiş yapabiliyorsunuz.

serbia

Sırbistan kuzeyinde Macaristan, batısında Hırvatistan ve Bosna Hersek, güneyinde Kosova ve Makedonya, doğusunda ise Romanya ve Bulgaristan ile komşudur. Eğer yeterli vakte sahipseniz Sırbistan gezinizi tamamladıktan sonra bu komşu Avrupa ülkelerini de mutlaka ziyaret etmeli, kendinize mini bir Avrupa turu hediye edebilirsiniz.

536d65e95fb1a7d05a39734d

Sırbistan Belgrad ve Novi Sad şehirleri ile oldukça ünlüdür. Eğer farklı kültürleri, doğal ve tarihi güzellikleri yakından görmek istiyorsanız birçok turistin tercih ettiği bu iki şehri ziyaret etmelisiniz. Belgrad ve Novi Sad turistler için birçok farklı eğlence ve gezi alternatifine sahip olduğu için mutlaka ziyaret etmeniz gereken şehirler arasında bulunuyor.

InSerbia_TOCacak-0365

Sırbistan konumu gereği sahip olduğu iklim koşulları ile yılın her mevsiminde ziyaret edilebilecek ülkeler arasında bulunuyor. Ancak amacınız ülkenin ulusal parklarını, tarihi ve doğal güzelliklerini yakından görmek ise mutlaka seyahat planınızı yaz aylarında gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer seyahatinizi kış mevsiminde gerçekleştireceksiniz, ülkenin sıcak dağ köylerini ziyaret ederek farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Cacak-panorama-Ranko-Tomic

Kış sporlarından hoşlanıyorsanız Avrupa’nın en iyi kayak merkezi olan Kopoanik’te keyifli bir kış tatili yapabilir ve kayak yapabilme imkanına sahip olabilirsiniz. Sırbistan ayrıca kaplıcaları ile de oldukça ünlüdür. Sokobanja, Niska Banja ve Vmjacka Banja kaplıcalarında huzur dolu ve sakin bir gün geçirebilir, sahip olduğunuz stresten ve gerginlikten kurtulabilirsiniz.

Sarajevo-croatia-bosnia-and-serbia-7746335-650-429

Eğer yemek konusunda farklı kültürlere ait mutfakları deneyimlemekten keyif alıyorsanız Bizans, Akdeniz, Avusturya, Macar ve Türk mutfaklarından esinlenen Sırp mutfağına ait yemekleri mutlaka denemelisiniz. Özellikle baharat seviyorsanız, Sırp yemekleri kesinlikle size göre. Ülkenin mutfağında paprika adı verilen kırmızı biber son derece popüler.

subotica-serbia-world-wallpaper-1920x1200-321

Sırbistan’ın en popüler yemeklerinden birisi olan Rostilj adı verilen et yemeğini, Riblja Corba adı verilen balık çorbasını denemeye değer lezzetler arasında bulunuyor. Eğer Türk kültürüne ait lezzetler arıyorsanız, Osmanlı mutfağının tatlıları da Sırbistan’da en çok tüketilen tatlılar arasında bulunuyor.

Subotica_pic8

Alkol konusunda da fermente edilen meyvelerden hazırlanan Sırp Rakiyası’nı denemenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle erik veya armut rakiyası en popüler olan rakiya çeşitleri arasında bulunuyor.

bg22

Ülkede aynı zamanda yılın her döneminde birçok festival de düzenlenmektedir. Dilerseniz seyahat tarihlerinizi festival dönemlerine denk getirerek bu festivallere katılma imkanına da sahip olabilir, farklı kültürleri yakından gözlemleyebilir, değişik bir deneyim yaşayabilirsiniz.

zamki-lvova-zolochev-castle-1_180e5

Sırbistan’da Nisan ayında Belgrad’da Belgrade Dans Festivali, Şubat ayında Belgrade Guitar Art Festival, Kasım ayında ise Dis – Patch Festival ve İn Vino Wine Festivalleri düzenlenmektedir. Novi Sad şehrinde ise Exit Fest Temmuz ayı içerisinde düzenlenmektedir. Ülkenin iki önemli turistik şehri olan Novi Sad ve Belgrad turistler için hem kültürel anlamda hem de tarihi ve doğal güzellikler anlamında birçok seçeneğe sahiptir ve bu nedenle bu ülkeyi ziyaret eden turistler tarafından çok beğeniliyor.

Copenhagen-City-Landscape-Denmark

Sırbistan genel olarak turistler için güvenli olan ülkeler arasındadır. Özellikle Belgrad ve Novi Sad şehirlerinde herhangi bir güvenlik sıkıntısı yaşamadan dolaşabilirsiniz. Fakat her ülkede olduğu gibi Sırbistan’da da güvenli olmayan bölgelerde, arka sokaklarda hırsızlık ve gasp olayları yaşanabilmektedir. Bu nedenle kalabalık ve merkezi bölgelerin dışında çıkmamaya çalışmak daha güvenli bir seyahat imkanı sağlıyor.

copenhagen

Son olarak ise Sırp milliyetçiliği ağır basan kişiler Türklerden pek hoşlanmamaktadır. Ancak bu durum ülke içerisinde çok ender rastlanan durumlardandır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir