Dünyanın sınırları en geniş ülkesi Rusya’ya yolculuk!

Dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, Kuzey Asya ve Avrupa’da bulunmaktadır. Birçok Asya ve Avrupa ülkesi ile sınırı olan bu ülke St. Petersburg, Novosibirsk, Yekaterinburg, Nijniy Novgorod, Samara, Omsk, Kazan, Rostov, Perm ve Volgagrad şehirleri ile oldukça ünlüdür.

russia

Saydığımız bu şehirler dışında daha birçok şehre sahip olan Rusya oldukça geniş bir alana yayıldığı için ne yazık ki seyahatiniz sırasında ülkenin belli başlı noktalarını ziyaret edebilme imkanı sunmaktadır. Bu nedenle Rusya turu planınızı yaparken, ülkenin önemli şehirlerini planınıza eklemeli ve bu şehirlerde bulunan tarihi ve doğal güzellikleri canlı bir şekilde görme şansını kaçırmamalısınız.

Russia (1)

Ülkenin resmi dili Rusça olmasına rağmen uluslar arası bir dil olan İngilizceyi konuşan birçok Rus vatandaşı bulunmaktadır. Bu nedenle Rusça bilmiyorsanız iletişim kurmak konusunda bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmazsınız.

russia1

Rusya’ya Ne Zaman Gidilir?

Rusya oldukça büyük bir alana sahip olduğu için seyahat edeceğiniz bölgeye göre seyahat tarihinizi belirlemeniz gerekiyor. Ülkenin kuzey kısmında Haziran ayında Beyaz Geceler yaşanmaktadır. Dilerseniz seyahatinizi Haziran ayında gerçekleştirebilir ve son derece değişik bir tecrübeyi canlı bir şekilde yaşama imkanına sahip olabilirsiniz.

moscow-russia

Rusya Mutfağı

Alkol kullanmayı seven kişiler için Rusya adeta bir cennet gibidir. Ruslar özellikle votka içmeyi çok severler. Özellikle Honey Pepper Vodka adı verilen kokteyli mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda ev yapımı olan votkalar da Rusya mutfağı içerisinde mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında yer alıyor.

wpid-Kremlin-bridge-and-Moscow-river-russia-europe1

Daha öncede belirttiğimiz gibi Rusya oldukça geniş bir alana yayıldığı için kültürel anlamda farklı çeşitliliklere sahiptir. Bu kültürel farklılıklar ülkenin mutfağını da etkilemiş. Ancak genel olarak değerlendirmek gerekirse Ermeni, Amerikan, Avrupa, İtalyan, Japon ve Ukrayna mutfakları Rusya mutfağı içerisinde en çok karşılaşılan ülke mutfakları arasında yer alıyor.

0509-RussiaNATO_full_600

Rusya’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Dünyaca ünlü birçok tarihi ve doğal güzelliğe sahip olan Rusya içerisinde bulunan ve turistler tarafından en çok tercih edilen belli başlı turistik yerler bulunmaktadır. Kremlin Sarayı, Aziz Vasil Katedrali, Ermitaj Müzesi, Kızıl Meydan, Bolşoy Tiyatrosu, Kiji, Tretyakov Devlet Galerisi, Peter ve Paul Kalesi, Saint Isaac Katedrali, Catherina Sarayı, Rus Devlet Müzesi, Kış Sarayı size tavsiye edebileceğimiz görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

AP462782661258_Russia_Christmas_04DEC12-975x649

Siz kendi gezi planınıza ve ülke içerisinde ziyaret edeceğiniz şehirlere göre araştırma yaparak Rusya görülmesi gereken yerler listenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu listeyi öncede bir araştırma yaparak hazırlamanız, size hem seyahatiniz sırasında zaman kazandıracak hem de görmeniz gerektiğini düşündüğünüz yerleri unutmanız ihtimalini ortadan kaldıracaktır.

the_kremlin_moscow_russia-wide

Rusya içerisinde turistlerin ziyaret etmek için sıklıkla tercih ettiği Altın Halka Moskova ve St. Petersburg bölgesinde yer almaktadır. Altın Halka içerisinde yer alan şehirler tarihi ve dini önem taşıyan şehirlerdir. Dilerseniz Volga nehrini de ziyaret edebilir ve bu nehirde yapılan tekne turlarına katılabilirsiniz. Doğa ile iç içe vakit geçirmek istiyorsanız da mutlaka Baykal Gölü’nü ziyaret edilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz.
Rusya düzenlenen festival ve etkinlikler açısından da zengin bir ülkedir. Ülkede neredeyse her dönem farklı bir etkinlik düzenlenmektedir.

russia-travel

Film, müzik, hasat festivalleri, konserler, dini festivallerin düzenlenmesi ülkede bir gelenek halini almıştır. Rusya içerisinde düzenlenen festivalleri inceleyerek, dilerseniz seyahat planınızı bu festivallerin düzenlendiği tarihlere denk getirebilir ya da seyahat tarihiniz içerisinde düzenlenen festivalleri gözden geçirerek katılmak istediklerinizi belirleyebilirsiniz. Festivallere katılarak hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de ülkenin farklı kültürlerini yakından inceleyebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir