Güney komşumuz Mısır’a gidiyoruz!

Medeniyetin beşiği halini almış olan Mısır bana kalırsa herkesin hayatı boyunca mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Kızıldeniz’e kıyısı bulunan Mısır mutlaka duymuş olacağınız gibi Nil Nehri ile oldukça ünlü… Nil nehri ile birlikte tabii ki başkent Kahire, İskenderiye, Luxor, Abu Simbel, Aswan, Port Said, Süveyş, Dimyat, Hurghada ve Dahab turistler tarafından en sık ziyaret edilen, ülkenin popüler şehirleri arasında yer alıyor.

2014-08-24_09-23-24

Ancak eğer Mısır’a seyahat edecekseniz, mutlaka başkent Kahire’ye uğramanız gerekiyor. Ben hayatımın en keyifli birkaç gününü Kahire’de geçirdim ve Mısır kültürünü yakından gözlemleme imkanına sahip oldum, Kahire’de geçireceğiniz birkaç günün benim için olduğu kadar sizin içinde muhteşem bir deneyim olacağına inanıyorum.

2014-08-24_09-23-37

Ne Zaman Gidilir?

Mısır çöl iklimine sahip olan bir ülke olduğu için yaz ayları oldukça kurak ve sıcak oluyor. Kış ayları ise Türkiye ile kıyaslandığında oldukça ılık geçiyor. Ben çok sıcak dönemlerde, özellikle açık alanlarda dolaşmanın sıkıntılı olabileceğini düşünerek, seyahatimi ülkenin turistik sezonu olan Aralık – Şubat arasındaki döneme denk getirmeyi tercih ettim.

2014-08-24_09-24-10

Öğrendiğim kadarıyla Haziran ve Ağustos arasındaki dönem aşırı sıcak ve nemli olduğu için otel odanızdan çıkmak bile istemiyormuşsunuz. Bu nedenle siz de Mısır seyahati için Aralık – Şubat arasındaki dönemi tercih edebilir, Türkiye’nin soğuk ikliminden kısa bir süre de olsa uzaklaşarak, Mısır’ın ılık kışının keyfini çıkartabilirsiniz.

2014-08-24_09-24-35

Mısır Mutfağı

Mısır’ın Kızıldeniz’e kıyısı olduğu için, denize kıyısı olan diğer tüm ülkelerde olduğu gibi deniz ürünleri konusunda inanılmaz bir çeşitlilik var. Eğer siz de benim gibi bir deniz mahsulü tutkunuysanız Mısır’ın balık restoranı ve balık pazarı konusunda çeşitliğe sahip olmasından memnun kalacaksınız.

2014-08-24_09-25-01

Balık pazarında bulunan bazı marketlerin yanında ufak büfeler bulunuyor, pazardan aldığınız balığı bu büfede istediğiniz şekilde pişiriyorlar. Bu büfelerde genelde ortak paylaşımlı masalar bulunuyor ve yepyeni insanlarla tanışarak, keyifli bir şekilde sohbet ederek yemeğinizi yiyorsunuz.

2014-08-24_09-25-30

Biz balığımızı pişirttiğimiz büfede, oldukça ünlü Ful Medames mezesini denedik. Tadı fazlasıyla favaya benziyor. Mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum. Ful Madames’in yanı sıra balığınızın yanında “ Shami “ adı verilen bir pita ya da baladi ekmeği isteyebilirsiniz. Gerçekten oldukça lezzetli oluyor.

2014-08-24_09-25-53

Mısır mutfağı benim gibi fazla et tüketmeyi tercih etmeyen kişiler için “ Koshary “ adını verdikleri bir makarnayı içeriyor. Koshary, lahana, pirinç, domates sosu ve nohut kullanılarak hazırlanıyor ve gerçekten inanılmaz lezzetli bir yemek.

2014-08-24_09-26-26

Ülkede aynı zamanda tropik meyve çeşitliliği inanılmaz fazla. Ben özellikle kahvaltıda birbirinden lezzetli meyveleri yemeyi tercih ettim. Yalnız suyu mutlaka şişe ile içmenizi öneriyorum. Özellikle Baraka ve Siwa marka suların lezzetli olduğunu düşünüyorum. Ülke halkı aynı zamanda şeker kamışı suyunu da bol bol tüketiyor. Eğer farklı bir deneyim yaşamak isterseniz mutlaka şeker kamışı suyunun tadına bakmanızı öneririm. Ancak benim pek beğenmediğimi de belirtmem gerekiyor tabii ki.

2014-08-24_09-30-35

Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Mısır, eski çağlardan beri varlığını sürdürmekte olduğu için özellikle tarihi değerleri açısından oldukça zengin bir ülke. Tabii ki Mısır seyahati sırasında mutlaka Mısır Piramitlerini görmeden, kesinlikle ülkeden ayrılmamanız gerekiyor.

2014-08-24_09-30-22

Gize Piramitleri, Keops Piramitleri, Ebu Simbel, Büyük Gize Sfenksi, Krallar Vadisi, Karnak’ta eski Mısır Krallarının mezarlarının bulunduğu yerleri ziyaret edebilir, Mısır tarihinin gizem dolu dünyasına adım atabilirsiniz.

2014-08-24_09-30-05

Özellikle piramitleri ziyaret ederken ve Krallar Vadisi’nde tüyleriniz ürperiyor benden söylemesi. Son olarak Mısır görülmesi gereken yerler arasında dünyanın en önemli müzeleri arasında sayılabilecek olan Kahire Müzesi bulunuyor. Müzenin tamamını gezmeniz birkaç günü alabilir bu nedenle siz birkaç saatlik bir tura katılabilirsiniz.

2014-08-24_09-29-51

Ama mutlaka ünlü Kral Tutenkamonuan’ın mezarından çıkan eşyaları, altın maskesini, altın tahtını kesinlikle görmenizi tavsiye ederim. Aynı zamanda Akhenaten ve karısı Nefertiti’nin heykel ve büstlerinin bulunduğu odayı görmeyi ihmal etmemelisiniz. Oda giriş katındaki 3 numaralı oda. Akhenaten, tek tanrılı dine geçiş yaptığı için sapkın olarak nitelendirilmiş ve heykellerinin hepsi kırılmış. Kahire Müzesi dışında bu krala ait hiçbir şey bulunmadığı için kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir