Hint diyarı Hindistan’a yelken açıyoruz!

Güney Asya’da yer alan Hindistan’ın batısında Pakistan, kuzeydoğusunda Çin Halk Cumhuriyeti, doğusunda ise Bangladeş bulunuyor. Türkiye’den Hindistan’a gitmek istiyorsanız mutlaka konsolosluğa başvurarak vize almanız gerekiyor. Ülkenin mutlaka ziyaret etmeniz gereken önemli şehirleri arasında ise Delhi, Agra, Jaipur, Varanasi, Mumbai, Goa, Kerala ve Chennai bulunuyor.

Street scene, Calcutta, India, 1996

Hindistan’a Ne Zaman Gidilir?

Hindistan gezinizi planlayacağınız zaman iklimi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Ülkenin kuzeyi ve güneyi arasında büyük iklim farklılıkları görünse de genellikle Kasım ve Şubat arasındaki dönem genellikle turistlerin ülkeyi ziyaret etmeleri için en uygun dönem. Fakat yine de siz gideceğiniz bölgeye göre seyahat zamanınızı kendiniz de belirlemek isteyebilirsiniz.

HOUSE-COLLAGE-Sikkim-West-Bengal-October-2010-Shyamal-Das-Kolkata-India--960x640

Özellikle de katılmak istediğiniz bir festival ya da etkinlik bulunuyorsa, seyahat tarihinizi etkinliklerin düzenlendiği tarihlere denk getirebilirsiniz.

Water_Image1

Hindistan Mutfağı

Eğer yemeklerde baharat kullanılmasını seviyorsanız Hindistan mutfağı kesinlikle seveceğiniz birçok lezzet içeriyor. Ülke mutfağında tatlısından tavuğuna kadar birçok yemek baharat kullanılarak hazırlanıyor.

India 8

Tatlılarda genellikle tarçın tadını, tavuk yemeklerinde körinin baskın tadını kolaylıkla hissedebiliyorsunuz. Hindistan içerisinde yaygın olan Hindu dininde inekler kutsal olarak görüldüğü için yemeklerde kesinlikle inek eti kullanılmamaktadır.

india

Hindistan ziyaretiniz sırasında ülkenin en popüler lezzetleri arasında bulunan aloo banda, tavuk tikka, karides tikka, somon tandoori, tavuk, dana ve kusu masala, kashmiri pilav, mantarlı biryani, barfi, mango kulfi ve jalebiyi denemenizi tavsiye ediyoruz.

india-tea

Turistik Mekanlar

Hindistan yüzyıllardır varlığını sürdürmekte olan ülkelerden bir tanesi olduğu için özellikle yabancı turistlerin ziyaret etmesi gereken birçok tarihi güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Kerala Southern India

Dünya harikaları arasında gösterilmekte olan Tac Mahal, Ladakh, Qutb Minar, Hümayun Türbesi, Harmandir Sahib, Elephanta Mağaraları, Ganj Nehri, Golkonda, Charminar, Thekkady, Agra Kalesi Hindistan geziniz sırasında mutlaka ziyaret ederek canlı bir şekilde görmeniz gereken turistik mekanlardan sadece birkaçı.

India International Day of World Indigenous People

Siz ülke içerisinde ziyaret edeceğiniz şehirlere göre kendinize bir seyahat planı oluşturabilir ve ülkenin önemli tarihi ve turistik noktalarını belirleyebilirsiniz.

India-20120722_LisaHornak_India_07786

Önemli Bilgiler

Hindistan gelir seviyeniz ne olursa olsun seyahat etmek için son derece uygun ülkeler arasında yer almaktadır. Ülke içerisinde bütçenize uygun olarak konaklamak için uygun bir yer kolayca bulabiliyorsunuz.

Olympic-sport-polo-Elephant

Ülke içerisinde 1 milyardan fazla insanın yaşadığı göz önünde bulundurulduğunda özellikle kültürel çeşitlilik açısından son derece zengin bir çeşitlilik sağlıyor. Eğer farklı kültürleri bir arada yakından gözlemlemek istiyorsanız Hindistan kesinlikle uygun ülkeler arasında yer alıyor. Hindistan’da yaygın olarak yemek yerken çatal bıçak kullanmak kabalık olarak nitelendiriliyor.

taj_mahal_india-HD

Yerel halk yemeklerini elleri ile yemeyi tercih ediyor. Hindistan ziyaretiniz sırasında oteller haricinde hiçbir yerde yemek yememeye özen göstermeli ve musluklardan su içmemelisiniz.

1294863696

Hatta mümkünse suyunuzu pet şişe kullanmalısınız. Seyahatiniz öncesinde ise sıtma aşısı olmanız gerekiyor. Ayrıca yemeklerde her ne kadar baharat seviyor olsanız da, Hindistan mutfağının aşırı baharatlı olan yemekleri sebebiyle mide ve bağırsak problemleri yaşamanız da mümkün.

indian_people

Son olarak ise Hindistan genel olarak güvenli bir ülke olsa da, özellikle büyük şehirlerde kalabalık bir nüfus olduğu için yan kesicilik ve gaspçılık yaygın. Bu nedenle şehirlerde merkezden uzaklaşmamaya ve tenha bölgelerde yalnız başınıza dolaşmamaya dikkat etmelisiniz.

article-2561921-1B9ABB4800000578-173_634x381

Dilerseniz, Türkiye’deki tur şirketleri ile görüşebilir ve yılın her döneminde düzenlenen Hindistan turları ile seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Turlarla bu ülkeyi seyahat etmek sizin için hem daha güvenli hem de ekonomik olacak, seyahatinizin verimli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Gateway-Of-India-Landscape-Mumbai-India

Ülkeyi ne zaman ziyaret ederseniz edin, mutlaka bir festivale denk gelebilir ve oldukça eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir