Hırvatistan’a nasıl ve nerelere gidilir?

Kuzeyinde Slovenya, Kuzeydoğusunda Macaristan, Doğusunda Sırbistan ve Güneydoğusunda Bosna – Hersek bulunan Hırvatistan, Zagreb, Split ve Dubrovnik şehirleri ile ünlüdür. Hırvatistan’ı ziyaret etmek için Türk vatandaşlarının 01.04.2014 tarihinden vize alması gerekmektedir. Bu nedenle öncelikle Hırvatistan konsolosluğuna vize başvurusu yapılmalıdır. Vize başvurusu için,

croatia

  • Tamamı özenle doldurulmuş olan başvuru formu
  • Başvuru sahibinin pasaportunun, kimlik bilgileri ve imzasının bulunduğu sayfaların fotokopisi
  • 6 aydan eski olmayan biyometrik fotoğraf
  • Tüm seyahat süresini kapsamakta olan, ülkeye geri dönüş, gerekli olan acil tıbbi bakım masraflarını karşılayan 30000 Euro’luk teminat tutarında seyahat sağlık sigortası
  • Turistik olarak yapılacak seyahatler için acenta voucher’ı ya da otel rezervasyonu belgeleri ile Hırvatistan konsolosluğuna başvurmaları gerekmektedir.

    croatia_kvarner_mali_losinj_rovenska

Tüm belgelerin tamamlanmasından sonra yapılan vize başvuruları normal prosedürde 5 gün ile 1 ay arasında, hızlı prosedürde ise 3 gün içerisinde belli oluyor.  Eğer Hırvatistan ziyaretiniz biraz son dakika bir ziyaret olacaksa 69 Euro’luk başvuru ücretini ödeyerek, hızlı prosedür başvurusu yapabiliyorsunuz.

croatia (1)

Adriyatik kıyılarında hüküm süren Akdeniz iklimi sebebiyle özellikle ülkenin sahil kenarları deniz keyfi yapabilmek için son derece uygun. Ülkenin iç kısımlarına ise karasal iklim egemen olduğu için kış ayları oldukça soğuk geçtiği için Mayıs – Haziran ayları arasında yapılan Hırvatistan ziyaretleri daha keyifli olacaktır. Bu aylar arasında iklim koşulları daha uygun olduğu için hem ülkenin güzel sahillerinin tadı çıkartılabilir, hem de önemli noktaları görülebilir.

Dubrovnik-Croatia

Hırvatistan ziyareti sırasında ülkenin mutfağında bulunan birbirinden değişik ve lezzetli yiyecek çeşitlemelerine bayılacaksınız. Yemek çeşitleri, iklim tipine göre her bölgede değişiklik gösteriyor. Akdeniz ikliminin hakim olduğu kıyı kesimlerinde özellikle balık ve sebze ağırlık yemekler ön plana çıkarken, karasal iklimin ağırlıklı olduğu bölgelerde ise daha çok et yemekleri ö plana çıkıyor. Eğer yemeklerde fazla baharat kullanılmasını sevmeyen kişiler arasındaysanız, Hırvatistan mutfağı tam size göre.

2014-07-14_08-09-53 Naj restorani Plavi podrum Volosko 230312

Çünkü Hırvat yemekleri fazla baharat kullanılmadan hazırlanmaktadır. Hırvatistan’da meşhur bir yemek olan Strukle’yi tatmadan ziyaretinizi sonlandırmamalısınız. Başlangıç için ya da yemeğin sonunda tatlı olarak ikram edilen Strukle oldukça değişik ve hoş bir lezzete sahip. Son olarak bir de dünyanın en iyi zeytinyağı olarak adlandırılan Hırvat zeytinyağları ile pişirilmiş olan zeytinyağlı yemeklerin de tadına bakmayı ihmal etmemelisiniz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hırvatistan geziniz için valizinizi hazırlarken mutlaka yüksek koruma faktörü olan güneş kremini valizinize koymayı ihmal etmemelisiniz. Dışarı çıkarken güneş kremini sürmeli ve en önemlisi bol bol sıvı tüketmeyi ihmal etmemelisiniz, çünkü özellikle sahil kesimlerinde güneş gerçekten yakıcı olabiliyor. Ülkenin pek çok noktasında şebeke suyu temiz ve içilebilir olduğu için özellikle su konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız. Fakat yine de daha güvenilir olması açısından marketlerde satışa sunulan ambalajlı suları tercih edebilirsiniz. Ülkenin genelinde Hırvatça konuşuluyor olmasına rağmen, yabancı dil konusunda herhangi bir sıkıntı çekilmiyor. Zira ülkenin geneli İngilizce konuşabiliyor.

highlights-of-croatia-balka

Hırvatistan’da özellikle ülkenin ünlü sahillerini mutlaka ziyaret etmeniz gerekiyor. Özellikle her yıl binlerce yabancı turist bu sahillerde tatil yapabilmek için ülkeyi ziyaret ediyor. Aynı zamanda sahillerde bulunan adaları da ziyaret ederek tatilinizi oldukça keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.

2013-12-02-Dubrovnik-Croatia

Haziran ve Ekim ayları arasında Hırvatistan’da birçok festival düzenlenmektedir. Bu festivalleri araştırarak, seyahat planınızı katılmak istediğiniz festivallere göre düzenleyebilirsiniz. Ülkede özellikle kültürel alanda birçok festival düzenlenmektedir. Klasik müzik, kısa film, opera, dans ve film festivalleri ile farklı bir kültürü yakından tanıma imkanına sahip olabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir