İngiltere’de nerelere gidilir, neler yapılabilir?

Birleşik Krallığı meydana getiren 4 devletten en büyüğü olan İngiltere aynı zamanda en merkezi olan devlettir. İngiltere Avrupa’nın batısında Büyük Britanya adasında bulunuyor. Komşuları ise kuzeyde İskoçya, batıda ise Galler. Yurt dışında mutlaka görülmesi gereken ülkeler arasında bulunan İngiltere seyahati için mutlaka konsolosluğa gerekli belgelerle başvurmanız ve vize almanız gerekmektedir.

ingiltere

Türk vatandaşlarının vize almadan İngiltere’ye seyahat etmesine izin verilmemektedir. İngiltere vizesi almak için dilerseniz, bu konuda size yardımcı olabilecek, profesyonel hizmet sunan başvuru ofisleri aracılığı ile tüm vize işlemlerinizi halledebiliyorsunuz.

ingiltere

İngiltere Türklere vize konusunda zaman zaman sıkıntı yaşatabilen ülkelerden bir tanesi olduğu için, vize başvurunuzda sizi doğru şekilde yönlendirecek bir firma ile birlikte çalışmak çok daha kısa süre içerisinde vize işlemlerinin tamamlanabilmesini sağlıyor.

ingiltere

İngiltere’ye Ne Zaman Gidilmeli?

İngiltere genel olarak her mevsim yağış alan bir ülke olduğu için yılın her döneminde rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Ancak eğer fazla yağmurdan hoşlanmıyorsanız, İngiltere gezisi için en uygun olan dönem yağmur yağışının daha az olduğu Mayıs – Ekim arasındaki dönemdir.

Stonehenge-England

Bu dönemin dışında her ne kadar yağış oranı fazla da olsa Nisan, Mayıs ve Haziran ayları ülkeden en çok etkinlik düzenlenen dönemdir. Bu nedenle eğer İngiltere ziyaretiniz sırasında festival ve konser gibi etkinliklere katılmak istiyorsanız yaz aylarını tercih edebilirsiniz.

londra

İngiltere Mutfağı

Avrupa’nın en gelişmemiş mutfağına sahip olan İngiltere mutfağı genellikle İngilizlerin başka ülkelerden alarak kendi yemek kültürlerine uyarladıkları yemek çeşitlerinden oluşmaktadır. Ülkede yemeklerinin büyük kısmı temel olarak et yemeklerinden oluşmaktadır ancak patates birçok yemeğin yanına garnitür olarak kullanılmaktadır.

ingiltere

Özellikle sebze yemeklerinin yanında gravyer sos ile zenginleştirilerek kullanılan haşlanmış patates ülke içerisinde oldukça popülerdir. İngiltere halkı aynı zamanda rosto ve sandviçi de sık sık tüketmektedir. Fish and Chips olarak bilinen kızarmış balık ve kızarmış patates ise ülkenin milli yemeği olarak görülmektedir.

ingiltere

İngilizler beş çayına oldukça düşkün oldukları için çay ile birlikte tüketilen kek, pasta ve kurabiye gibi hamur işlerinde oldukça fazla çeşitliliğe sahiptir. Yorkshire pudingi, kuş üzümü ve kuru üzüm ile birlikte pişirilen bir puding olan Spotted dick, erikle yapılan bir kek olan plum duff ve parkin keki ülkenin en meşhur tatlı lezzetleri arasında yer almaktadır. Dünya mutfağını seviyorsanız, İngiltere’de birçok restoranda Tikka Masala soslu tavuk, lazanya gibi yemek çeşitlerini bulabilirsiniz.

ingiltere

Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

İngiltere turistler açısından oldukça güvenli bir ülke olmasına rağmen, toplu taşıma araçlarını kullanırken yan kesicilere karşı dikkatli olmalısınız. Ülkenin gece hayatının en aktif olduğu Cuma ve cumartesi geceleri aşırı alkol alan kişilere karşı dikkatli olmalısınız.

ingiltere

Eğer İngiltere turu yapmayı planlıyorsanız, ülkede şehirlerarası ulaşımınızı otobüsle birlikte trenle de gerçekleştirebiliyorsunuz. Tren fiyatları otobüs fiyatlarından daha düşük olduğu için genellikle turistler ulaşımlarını trenle gerçekleştirmeyi tercih ediyorlar. Şehir içi ulaşımda ise taksiler pahalı olduğu için araç kiralamayı ya da toplu ulaşım araçlarını kullanmayı tercih edebilirsiniz. Eğer araç kiralamayı düşünüyorsanız, ülke içerisinde araç trafiğinin sağ taraftan aktığını unutmamalısınız.

ingiltere

İngiltere ‘de yurt dışı görüşme yapabilmek için gerekli olan operatör telefon kartlarına marketlerden kolayca ulaşabilir, dilerseniz telefon kulübelerini de kullanabilirsiniz.

ingiltere

Gezilecek Yerler

İngiltere seyahati sırasında ülkenin birçok noktasında bulunan tarihi, doğal ve turistik noktaları görmeden ülkeyi terk etmemelisiniz. Londra’da bulunan Thames Nehri, Dover Kalesi, Londra Kalesi, Windsor Sarayı, Jurassic Coast, Peak Bölgesi mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır. Bunların dışında Chesil Plajı, Stonehedge, Doğal Tarih Müzesi, Ulusal Müze de bulunmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir