İnsanı kanına kadar donduran ülke: Finlandiya

İskandinavya yarımadasında bulunan diğer bir ülke de Finlandiya olmaktadır. Bir Kuzey Avrupa ülkesidir ve başkenti Helsinki olmaktadır. Rusya’nın komşusudur ve kuzey tarafında ise Norveç yer almaktadır. Finlandiya’nın en bilindik özelliklerinden bir tanesi oldukça soğuk bir iklime sahip olmasıdır. Kış zamanlarında ülkenin güney kesimlerinde hava sıcaklıkları -40 derecelere kadar düşüyor.

8.-Helsinki-Finland-96.0

Bunun yanı sıra yazın havanın en sıcak olduğu zamanlarda, sıcaklık ortalama +25 derecelerde seyrediyor. Buraya ziyaret edecekseniz kışlık kıyafetleriniz ile gitmeniz halinde sorun yaşamazsınız. Bunun haricinde ise Finlandiya’nın sahip olduğu en büyük özellik arazi yapısıdır ve oldukça sık bir şekilde ovalar tarafından kaplanmış bir yapısı vardır. Tepelik ya da dağlık alanlara neredeyse rastlanmaz. Bu dağlık kesimleri az da olsa görebilmek için kuzeybatı bölgesine gitmeniz gerekecektir.

helsinki,_finland_1345107322_1345107326_640x640

Ülkede fazla sayıda yeşillik alan ve orman görebilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra düzenli bir şekilde oluşturulmuş tarlalar da fazlası ile mevcuttur. Halkın çoğu kesimi geçimini tarım ve ormancılık ile sağlamaktadır ve ülke gelirlerinin de büyük bir kısmı buradan elde edilmektedir. Dünyanın en zengin ülkelerinden birisi olan Finlandiya, oldukça da pahalı bir yerdir. Burayı ziyaret edecek kişilerin de yüksel meblağlar harcaması gerekecektir.

Finland-e1371209791151

Ülkede bulunan pek çok gezilecek yer vardır ve bunlar içerisinde tarihi mekânlar da bulunmaktadır. Özellikle kilise ve müzeler dikkat çekmektedir. Burayı ziyaret eden kişiler bu eski yapılarla sık bir şekilde karşılaşırlar. Finlandiya’da bulunan en eski katedrallerden birisi olma özelliğine sahip Uspenski Katedrali 1862 – 1868 yılları arasında yapılmıştır.

Upsenkski Katedrali

Upsenkski Katedrali

Katedral Rus mimar Aleksey Gornostayev tarafından tasarlanmıştır. Ancak yapımı başlamadan daha önce mimar ölmüştür ve sonrasında inşası gerçekleştirilmiştir. Bu katedral Finlandiya’nın başkenti olan Helsinki’de yer almaktadır. Ayrıca ziyaret etmek isteyen kişilerin aklında bulunması gereken bir noktada, bu katedralin pazartesi günleri kapalı olması oluyor.

article-2014219-0D05482300000578-47_634x458

Finlandiya’nın sahip olduğu tarihi yerlerden birisi de Turku olmaktadır. Burası bir şehirdir ve içerisinde farklı güzellikleri bir arada bulundurur. Burayı diğer şehirlerden ayıran özelliği ise, ülkenin en eski şehri olma niteliğini taşımasıdır. Bu nedenle içerisinde çeşitli yapılar, kaleler ve daha pek çok tarihi mekân örneğini görmek mümkün durumdadır. Oldukça güzel bir sahil şehridir. Burayı ziyaret edecekseniz çok çeşitli yerler görme imkânına da sahip olacaksınız.

Turku Kalesi

Turku Kalesi

Ülkenin en önemli ve tarihi yapılarından olan Turku Kalesi bu şehrin içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca şehrin en ünlü meydanlarından bir tanesi olan eski Turku Meydanı da buraya uğradığınız zaman karşınıza çıkacak olan yerlerden biridir. Oldukça geniş bir meydandır ve üzerinde çeşitli mekânlar bulundurur. Ziyaret eden kişilerin oturması ve zaman geçirmesi için oldukça uygun bir yerdir.

Sibelius Anıtı

Sibelius Anıtı

Finlandiya’yı ziyaretinizde Helsinki’ye uğradığınız sırada karşınıza çıkacak olan başka bir tarihi yapı ise Sibelius Anıtı olmaktadır. Bu anıt çok eski bir tarihe sahip değil ve 20. YY eseri olmaktadır. Ancak oldukça farklı bir görselliği vardır. Tasarımı da oldukça çalışılmış bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bu anıt aynı isimli Sibelius parkı içerisine konumlandırılmıştır. Ünlü müzisyen Jean Sibelius’un ismi olan eser adı ona ithaf olarak yapılmıştır. Anıt, Jean’in müzik hayatındaki iniş ve çıkışları temsil eder niteliktedir. Tonlarca ağırlıkta olan çelik borulardan oluşan bu anıtta 600 adet boru kullanılmıştır. Org formunda yapılmıştır ve oldukça görkemli bir havaya sahiptir. Anıtı 1967 yılı içerisinde heykeltıraş Eila Hultinen yapmıştır ve yapılmış olduğu tarihten günümüze kadar park içerisinde yerini muhafaza etmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir