İrlanda Cumhuriyeti’nde gezilecek görülecek yerler

İrlanda cumhuriyeti, kuzeybatı Avrupa’da bulunmaktadır ve Limerick, Cork, Dublin şehirleri ile ünlüdür. Özellikle doğal güzellikleri ile oldukça dikkat çeken İrlanda Cumhuriyeti aynı zamanda ülke içerisinde düzenlenen festivalleri ile de turistlerin keyifli vakit geçirmelerini ve İrlanda kültürünü yakından tanımalarını sağlamaktadır.

dublin_1830978b

Türkiye’den İrlanda Cumhuriyeti’ne seyahat etmek için mutlaka vize almanız gerekmektedir. Vizesi olmayan hiçbir ziyaretçinin ülke sınırlarından içeri girmesine izin verilmemektedir. Bu nedenle İrlanda Cumhuriyeti seyahati için tarih belirler belirlemez, mutlaka vize için gerekli olan belgelerinizle birlikte konsolosluğa başvurmanız gerekmektedir.

dublin-at-night

Görülmesi Gereken Yerler

Doğal güzellikleri ile dikkat çeken ve doğa ile iç içe olmayı seven kişiler için ideal bir ülke olan İrlanda Cumhuriyeti görülmesi gereken yerler arasında sıklıkla yeşil alanlar ve vadiler bulunmaktadır.

Abbey_Street,_Dublin,_Ireland

İrlanda Cumhuriyeti seyahatiniz sırasında mutlaka Moher Falezleri, The Burren, Newgrange, Connemara, Dingle Peninsula, Blarney Stone, Killamey Milli Parkı, Chester Beatty Kütüphanesi, Ulusal Botanik Bahçeleri, St. Patricks Katedrali, Guinnes Storehouse, Bunratty Kalesi, Croke Parkı, İrlanda Ulusal Müzesi, Phoenix Parkı görmeniz gereken turistik mekanlar arasında bulunmaktadır.

dublin-ireland

Kendiniz için bir İrlanda seyahat rehberi satın alarak, İrlanda Cumhuriyeti doğal ve tarihi güzellikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilir, seyahatiniz sırasında takip etmek üzere bir rota belirleyebilir ve ülkenin muhteşem güzelliklerini canlı bir şekilde yakından görme imkanına sahip olabilirsiniz.

bridge-dublin-ireland

Ne Zaman Gidilmeli?

Mayıs ve Temmuz arasındaki dönem İrlanda Cumhuriyeti seyahati için oldukça uygun bir dönemdir. Bahar ve yaz aylarında ülke oldukça kalabalık oluyor. Bu dönem içerisinde hava sıcaklıkları yüksek ve gündüz süresi uzun oluyor ayrıca birçok farklı alanda festivaller düzenleniyor.

Dublin-OConnell-Street-bridge-at-night

Bu nedenle İrlanda Cumhuriyeti kültürünü yakından tanımak için bahar ve yaz dönemlerini tercih edebilirsiniz. Eğer yaz dönemi seyahatiniz için uygun değilse Şubat – Nisan dönemini ya da Ağustos – Ekim dönemini de tercih edebilirsiniz. Bu dönemlerde hava sıcaklıkları nispeten daha sıcak olduğu için seyahatinizi daha rahat gerçekleştirebilirsiniz.

dublin-no-copyright-photographer-bjc3b8rn-christian-tc3b8rrissen

Eğer İrlanda Cumhuriyeti yerel halkının geleneksel yaşam tarzını yakından görmek istiyorsanız o zaman seyahatinizi Aralık – Şubat döneminde gerçekleştirmeniz çok daha mantıklı olabilir. Ancak kış aylarında pek çok turizm merkezi kapalı olmakta ve havalarda akşam 5’te kararmaktadır. Ancak kış döneminde mutlaka açık bar bulabilir ve burada İrlanda’nın yerel halkını yakından tanıyabilirsiniz.

Dublin

İrlanda Cumhuriyeti Mutfağı

Ülkede en çok patates tüketilmekte ve yerel içecek olarak da bira tercih edilmektedir. İrlanda’nın yerel bir mutfağı bulunmamaktadır. İrlanda mutfağı genel olarak Japon, Çin, Fransız ve Meksika mutfaklarından etkilenmiştir. Ülke halkının geleneksel yemeği ise rozbif. Bunun dışında sabah kahvaltısında domuz pastırması, sosis, çay ve tost tüketmeyi tercih ediyorlar. Domuz köftesi, patates salatası ve çorba da ülkenin popüler yemekleri arasında yer alıyor.

castle-dublin-ireland-college-summer-unity

Bilinmesi Gerekenler

İrlanda Cumhuriyeti dünya genelinde oldukça düşük bir suç oranına sahiptir ancak yine de ülkeyi ziyaretiniz sırasında tenha yerlerde dolaşmamaya ve merkezi bölgelerde zaman geçirmeye özen göstermelisiniz. Ülke halkı ise son derece sıcakkanlıdır, bu nedenle iletişim kurmak konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

dublin-cathedral-ireland

İrlanda Cumhuriyeti okyanus ve doğa manzaraları, tarihi kaleleri, labirent şeklindeki mağaraları, zengin bir bitki örtüsü ile kaplı olan ovaları, şelaleleri ile Emerald Bahçeleri gibi muhteşem doğal turistik mekanlara sahiptir. Ülkede aynı zamanda deniz turizmi de oldukça gelişmiştir.

New_Bride_Street,_Dublin,_Ireland_001

Okyanus boyunca uzanan geniş kumsalları ile keyifli bir deniz tatili yapmak isteyen aynı zamanda ülkenin doğal güzelliklerini yakından görmek isteyen kişiler için İrlanda Cumhuriyeti mükemmel bir seçenektir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir