İskandinavya’nın incisi: İsveç

Kuzey Avrupa’nın İskandinav Yarımadası’nda bulunan İsveç 450.000 km yüzölçümü ile Avrupa’nın en büyük 3. Yüzölçümüne sahip olan ülkesi olma özelliğine sahiptir. Oldukça büyük bir ülkedir. Diğer İskandinav ülkeleri gibi soğuk bir iklimi vardır ve denize oldukça büyük bir kıyıya sahiptir. Buraya gidecek kişiler için oldukça fazla gezecek mekânı, tarihi yerleri ve eşsiz manzaraya sahip olan pek çok ortamı vardır. İsveç güney kesiminde yer almakta olan Finlandiya ile Öresund Köprüsü sayesinde birbirine bağlanmış durumdadır. Bu sayede iki ülke arasında kolay bir geçiş sağlanmaktadır. İsveç’e yapacak olduğunuz ziyarette bu köprüden geçmeseniz bile, ziyaret edebilir ve nasıl bir şekilde iki ülkenin birbirine bağlanmış olduğunu canlı olarak görebilirsiniz.

Royal_Palace_of_Drottningholm_Stockholm_Sweden

İsveç’in toplam nüfusu 9,2 milyon olarak belirtilmiştir. Ekonomik açıdan diğer İskandinav ülkeleri gibi oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir. Buraya ziyarete gidecek olduğunuz zaman, pahalı bir ülke olduğunu da unutmamanız gerekir.

Ülke pek çok farklı tarihi yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Burayı gezerken, karşınıza çıkacak olan çeşitli tarihi yapıları da gezmeden edemezsiniz. Bu açıdan oldukça zengin bir ülke olma özelliğini taşır. Ülkede bulunan en ünlü yapılardan bir tanesi Stockholm Sarayı olmaktadır. Bu saray aynı zamanda İsveç ile özdeşleşmiş olan bir yapı olma özelliğini taşır. Bu saray ilk olarak 13. YY içerisinde inşa edilmiştir. İlk olarak meydana getirildiği zaman bir saray olma özelliği yoktu ve kale olarak kullanılıyordu. Günümüzde hala korunmaktadır ve oldukça eski bir tarihe sahip olan yapılar arasındaki yerini de almış bulunmaktadır. Toplamda 1430 adet odası vardır. Oldukça devasa büyüklükte olan bu yapı, ziyaretçilerin de merakını çekmektedir. Stockholm’e uğradığınız zaman görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Stockholm-City-Sweden-Wallpaper

İsveç’in sahip olduğu en önemli yapılardan ve müzelerden bir tanesi de Nordiska müzesi olmaktadır. Bu müze de Stockholm içerisinde bulunur. Müzenin bir özelliği, açık hava halkbilim müzesi olmasıdır. Ayrıca dünyanın en önemli halkbilimi müzelerinin başında gelir. Bu nedenle ziyaretçiler için de oldukça uğrak olan bir yer olma özelliğine sahiptir. Yurtdışına tatile giden kişiler için bulundukları ülkelerdeki müzeleri gezmek, gittikleri yerle ilgili çok sayıda fikir edinmelerine neden olur. Nordiska’nın da dünyada bu kadar öneme sahip olması nedeni ile oldukça fazla ziyarete açık olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır.

Stockholm’e gittiğiniz zaman ulaşım açısından da oldukça kolay bir deneyim yaşayacaksınız. Şehir kalabalık olsa da, ulaşım ağı oldukça geniş bir şekilde ayarlanmış bulunuyor. Metro, tramvay, otobüs ve tren hattı mevcut durumda. Bu sayede ulaşımınızı oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ulaşımın kolay işlemesi ve size çeşitli zorluklar çıkarmaması sayesinde, burada yapacak olduğunuz gezintiyi kolay bir şekilde bitireceğiniz için şehir içerisinde ve hatta ülke içerisinde pek çok yeri de gezmiş olabilirsiniz.

aurora-borealis-sweden_67083_990x742

İsveç’e gittiğiniz zaman gezmeniz gereken yerlerden bir diğeri ise Gamla Stan oluyor. Oldukça tarihi bir şehir olarak biliniyor. Burası bir ada üzerine inşa edilmiş durumda. Üzerinde bir saray var, büyük de bir kilise konulmuş. Bunların yanı sıra çeşitli yapılar görebilmek de mümkün durumda. Ada üzerinde bulunan The Royal Palace isimli sarayın içerisinde, çeşitli müzeleri görebilmek de mümkün. Tarihi gezinti yapmak isterseniz kesinlikle sizi tatmin edecek şekilde kurulmuş olan bir şehir. Bu sarayın haricinde ada üzerinde bir de Storkyrkan katedrali bulunuyor. Bu katedral ise 1279 yılı içerisinde inşa edilmiş ve günümüze kadar gelmeyi de başarmış.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir