İspanya’nın incisi Barcelona’ya yolculuk

Madrid’den sonra İspanya’nın ikinci büyük şehri olan Barcelona sizin de büyük ihtimalle bildiğiniz gibi dünya genelinde boğa güreşleri ve flemenko ile oldukça meşhur. Ayrıca şehir sahip olduğu tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile de bol bol turist çekiyor. Barcelona seyahatim sırasında en çok dikkatimi çeken detay açıkçası mimarisi oldu.

Photo_6_-_barcelona

Modernizmin öncüsü olan ve art nouveau tarzının da uygulayıcı olan Gaudi’ye ait yapılar şehrin farklı noktalarına serpiştirilmiş durumda ve bu durumda eğer mimariye ilgi duyuyorsanız kesinlikle canlı bir şekilde görmenizi gerektiriyor diyebilirim. Özellikle şehrin simgesi olarak ünlenmiş olan La Sagrada Familia yani Kutsal Aile katedrali, Gaudi şaheserleri arasında ilk sırada yer alıyor bana kalırsa.

barcelona--644x362

Eğer İspanya seyahatinizi bir Pazar günü şehir merkezinde olacak şekilde ayarlayabilirseniz, kent sakinlerinin Kutsal Aile Katedrali önünde toplanarak yaptığı Sardana dansını mutlaka izlemelisiniz. Kesinlikle muhteşem bir deneyim oluyor.
Barcelona iklimi hakkında konuşmak gerekirse, şehir yaz aylarında sıcak ve kurak, kış aylarında ise ılık ve yağışlı oluyor.

27-12-2014 06-18-44

Tipik bir Akdeniz iklimi havası hakim. Turistler genellikle Nisan ayından başlayarak Ekim ayının sonuna kadar olan dönemde şehri seyahat etmeyi tercih ediyorlar. Yani ilkbahar, yaz ve sonbahar dönemleri Barcelona seyahati için oldukça uygun. Ülkemizden THY, SpanAir ve İberia Barcelona uçak seferi düzenliyorlar.

833e89d3d9a150b0feba26e590fd09ce

3,5 saatlik bir uçak yolculuğu ile aktarmasız olarak seyahat edebilirsiniz. Şehre aktarmalı olarak da uçak seferi düzenleyen firmalar var ancak aktarmalı olarak seyahat etmek çok daha uzun sürdüğü ve yorucu olduğu için ben tercih etmedim. Burada karar tamamen size ait.

Barcelona-1

Barcelona konaklama seçenekleri konusunda turistlere birçok farklı alternatif sunuyor. Özellikle konaklama için çok fazla bütçeye sahip olmayan kişiler için çok sayıda kaliteli hostel ve oteller bulunuyor. Şehir içerisinde lüks oteller de mevcut tabii ki. Burada önemli olan sizin ne kadar bütçenizin olduğu. Barcelona City North, Itaca Hostel, Fashion House, Diagonal Home, Arts Hotel Barcelona, Hotel Claris ve Omm Hotel benim size şehir içerisinde önerebileceğim hosteller ve oteller.

4c28a4d7-c4e3-4045-b373-8ea233aeb000

Barcelona mutfağı, benim özellikle bayılarak yediğim patatesli omleti ile oldukça meşhur. Omletin yanında kızartılmış yeşil biberler, çıtır çıtır ekmekler ve üzerinde bulunan somon ya da karides kesinlikle mükemmel bir öğün. Tipik bir Akdeniz mutfağı olarak özellikle deniz ürünleri ve bol yeşil sebze ağırlıklı yemekleri var. Eğer Barcelona’ya giderseniz ve şehrin dünyaca ünlü “paella“sından yemeden şehirden ayrılırsanız kesinlikle pişman olursunuz. Paella ile birlikte oldukça lezzetli olan Barcelona’ya özgü Cava şaraplarını da denemenizi tavsiye ediyorum.

barcelona

Barcelona gezilecek görülecek yerler arasında sizlere ilk tavsiyem La Rambla olacak. Oldukça uzun ve geniş bir bulvar olan La Rambla, Barcelona’nın en ünlü ve en eğlenceli noktası bana kalırsa. Aklınıza gelebilecek her türlü cafe, müze, alışveriş merkezi bu bulvarda yer alıyor. Bulvarı ziyaret edebilirseniz mutlaka Palau de la Virreina, Mercat Pazarı, Colomb Abidesi ve Denizcilik Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz.

placa-espanya-barcelona

Yazının başında bahsettiğim gibi Barcelona’nın farklı noktalarında Gaudi tarafından tasarlanmış yapılara rastlıyorsunuz. La Pedrera ve La Sagrada da bunların arasında yer alıyor. La Sagrada heykelleri ile oldukça meşhur olan bir dini yapı, La Pedrera ise teras katı ile tüm şehri ayaklarınızın altına seren mükemmel bir manzara sunuyor. Barcelona seyahati için olmazsa olmazlardan birisi de La Libera’da bulunan Picasso Müzesi’dir. Galeride Picasso’nun eserlerini yakından görebilirsiniz. Yaz aylarında ise sizlere Costa Grava sahillerinde deniz, kum ve güneşin tadını doyasıya çıkarmanızı tavsiye ediyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir