İspanya’ya gidip Madrid’i görmemek olmaz!

İspanya’nın başkenti Madrid, herkesin mutlaka ziyaret etmek istediği Avrupa şehirlerinin başına geliyor. Eğer siz de son derece keyifli bir Madrid seyahati planlıyorsanız, öncelikle vize almak için İspanya konsolosluğuna başvuruda bulunmanız gerekiyor.

Vize işlemlerinizi hallederken benim size önerim, erken dönem indirimlerinden yararlanarak Madrid uçak bileti satın almanız. Böylece çok daha ekonomik fiyat seçenekleri ile uçuşunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Türkiye’den THY ve İberia İstanbul’dan direkt olarak uçak seferi düzenliyorlar. Yaklaşık 4 saat 30 dakikalık bir uçak yolculuğu ile Madrid’e ulaşıyorsunuz. Madrid, tipik Akdeniz iklimi özelliklerini taşıyan bir şehir olduğu için ben size bahar döneminde seyahat etmenizi öneriyorum. Bahar döneminde hava sıcakları ne çok yüksek ne de çok düşük olduğu için özellikle açık alanlarda dolaşmak için ideal bir ortam sağlıyor. Dilerseniz seyahat acenteleri tarafından düzenlenen Madrid turları ile de seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde turlarla giden arkadaşlarım, çok daha ekonomik olduğunu söylüyorlar.

dp_madrid_dg_im_03

Gelelim Madrid’e… 24 saat boyunca yaşayan bir şehir olan Madrid, futbol takımlarının başarısı başta olmak üzere birçok detayı ile meşhur. Özellikle Madrid yemekleri herkesin bayıldığı enfes lezzetlere sahip. Madrid seyahatinizde Sarımsak Çorbası olarak bilinen Sapo de Ajo, çeşitli salyangoz türleri ve sebzeli nohut en çok tüketilen yemekler arasında yer alıyor.

Ancak bunlarla birlikte eğer deniz ürünlerinden hoşlanıyorsanız oldukça şanslısınız. Çünkü Madrid mutfağı aynı zamanda deniz ürünlerinin de bol bol tüketildiği bir mutfak. Deniz ürünleri ile birlikte pişirilen bir pilav olan Paella’yı denemeden kendinizi Madrid’e gitmiş saymamalısınız.

Eğer Madrid yemekleri sizi pek memnun etmezse, şehirde dünya mutfağının farklı örneklerini kolayca bulabileceğiniz birçok restoran mevcut. Ancak geleneksel İspanyol yemekleri için benim sizlere tavsiyem Casa Lucio olacak. Restoran oldukça popüler ve turistlerin de ilgi odağı olmuş durumda. Özellikle Sol Meydanı ve çevresinde birçok kaliteli restoran bulabilir, beğendiğiniz bir restorana rahatlıkla oturabilirsiniz. Yemeklerinin lezzetinden şüpheniz olmasın.

Madrid seyahatiniz sırasında tabii ki şehirde görmeniz gereken yerler için de bir liste yaparak dolaşabilirsiniz. Madrid gündüzleri müze, sergi, tarihi yapı ziyareti gibi etkinliklerle dolu. Dilerseniz şehirde sanatseverler için de birçok konser, opera ve bale gibi sanatsal aktivitelere de yer veriliyor.

Madrid-26512

Seyahatinizi planlarken bu aktiviteleri inceleyerek, kendiniz için bir liste hazırlayabilirsiniz. Madrid müzeleri arasında benim kesinlikle gitmenizi tavsiye edeceğim müzeler Reina Sofia Müzesi, Prado Müzesi ve Thyssen Bornemisza Müzesi. Tabii ki şehirde çok daha fazla müze var. Ancak vakti kısıtlı olanların mutlaka görmesi gerektiğini düşündüğüm müzeler bunlar.

Eğer daha fazla zamanınız varsa şehirdeki diğer müzeleri de dolaşmanızı tavsiye ederim. Büyük Meydan adı verilen Plazo Mayor da uğramanız gerektiğini düşündüğüm mekanlar arasında.

Dilerseniz şehirde düzenlenen festivallere de katılabilirsiniz. Özellikle Boğa Güreşleri her yıl turistlerin özel olarak izlediği Madrid’in en meşhur festivallerinden birisi. Dünyaca ünlü arena Las Ventas’ta her yıl Ekim ve Mayıs aylarında düzenlenen Boğa Güreşleri ile birlikte yine Mayıs ayında düzenlenen San İsidro Festivali ile haftanın her günü boğa güreşlerini izleyebiliyorsunuz. Ancak tabii ki şehirde düzenlenen başka festivaller de var. Bunları da mutlaka araştırmanızı öneririm.

Madrid gece hayatı açısından da konuklarına birçok seçenek sunuyor. 24 saat boyunca yaşayan şehir derken oldukça hareketli bir gece hayatı olduğundan bahsetmekteydim. Eğer Madrid’in eğlenceli gece hayatına bir göz atmak istiyorsanız yine Sol meydanında birçok gece mekanı bulabilirsiniz. Sabah erken saatlere kadar açık olan gece kulüplerinde eğlenebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir