Kapsamlı bir Prag rehberi

Çek Cumhuriyeti’nin de başkenti olan Prag, hem kültürel hem de tarihi açıdan mükemmel bir seyahat seçeneği olarak mutlaka gezilecek görülecek şehirler listenizde yer almalı bana kalırsa. “ Altın Şehir “, “Masal Şehri” gibi isimlerle de anılan bu tarihi ve oldukça romantik şehir kesinlikle dünyanın en güzel şehirleri arasında.

Prag 02

Prag iklimi, kış aylarında soğuk, yaz aylarında ise sıcak ve az yağışlıdır. Yaz aylarında hava sıcaklığı 20 dereceye kadar çıkmakta, kış aylarında ise 0 dereceye kadar düşmektedir. Bu nedenle şehri ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi Mayıs ve Eylül ayları arasındaki dönemdir. Türkiye’den THY ve Çek Hava Yolları’nın Prag’a direkt olarak uçak seferi bulunuyor.

Prag 03

Böylece toplamda 2,5 saatlik bir uçak yolculuğu ile aktarmasız olarak seyahatinizi tamamlayabiliyorsunuz. Şehir içerisinde farklı bütçelere uygun konaklama seçenekleri mevcut. Yani Prag konaklama koşulları hosteller, lüks oteller ve ekonomik oteller olarak 3 kategoriye ayrılıyor. Bunların içerisinden siz kendi bütçenize uygun bir seçim yapabilirsiniz.

Prag 04

Benim sizlere önerebileceğim hostel seçenekleri arasında Sir Toby’s Hostel, Hostel Casablanca, Hostel Downtown, Hostel One Prague ve Little Town Hostel bulunuyor. Ekonomik otel seçenekleri arasında ise Castle Steps Otel, Penzion Sprint, Hotel Vitkov, Hotel Fortuna Luna, Mustek Otel ve Hotel William yer alıyor. Green Garden, Hotel Rokoko ve Hotel Raffaello ise yüksek bütçeli lüks oteller arasında yer alıyor.

Prag 05

Prag mutfağı özel soslar ve çeşitli garnitürlerle servis edilen dana et ve domuz eti ağırlıklıdır. Şehrin mutfağında genellikle tüm ana yemekler pilav ya da patates ile birlikte servis edilmektedir. Knedliky adı verilen ve Prag’a ait olan mantı benzeri yemeği mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Prag 06

Et yemekleri arasında ise benim favorim krema soslu bir biftek yemeği olan svickova oldu. Eğer siz de krema ve eti birlikte seviyorsanız kesinlikle denemeye değen bir yemek. Genellikle yemeklerle birlikte bol mayonezle ve soslarla lezzetlendirilen salatalar da sık sık tercih ediliyor.

Prag 07

Dilerseniz salatayı ülkemizde olduğu gibi öğle yemeklerinde ana öğün olarak tüketebiliyorsunuz. Salataların sosları tek başına yenmesini sağlayacak kadar lezzetliydi bana kalırsa. Kısacası Prag restoranları konusunda hiçbir sıkıntı çekmezsiniz. Her bütçeye uygun yemek seçenekleri şehir içerisinde fazlasıyla mevcut.

Prag 08

Prag gezilecek görülecek yerler seçenekleri arasında ilk olarak Prag’ın belgelenen en eski yerleşim yeri olan Prag Kalesi, Hradcany Meydanı, bu meydanda bulunan Başpiskoposluk Sarayı ve Avrupa Sanatları Ulusal Galerisi, şehrin en çok dikkat çeken yapılarından birisi olan St. Nicholas Katedrali’nin de bulunduğu Stare Mesto, Stranova Sinagogu, Maisel Sinagogu, Aziz Vitus Katedrali ve Milhulka Barut Kalesi özellikle tarih meraklıları için son derece önemlidir.

Prag 09

Bunların dışında Barok tarzda yapılmış ilk saray olan ve mükemmel mimarisi ile oldukça göz alan Wallenstein Sarayı, Nove Mesto yani Yeni Şehir yer almaktadır. Eğer seyahatinize bir miktarda kültürel öğeler katmak istiyorsanız Ulusal Müze’yi ziyaret edebilirsiniz.

Prag 10

Son olarak eğer dünya edebiyatı hayranıysanız, dünya edebiyatına büyük katkıları olan yazar Franz Kafka’ya ait eşyaların sergilendiği Kafka Müzesi’ne uğramadan kesinlikle Prag’dan ayrılmamalısınız. Aynı şekilde bir sanat tutkunuysanız mutlaka ünlü Çek ressam Mucha’yı duymuşsunuz. Prag’da bulunan Mucha Müzesi’ni ziyaret ederek ünlü ressamın eserlerini yakından görme şansına sahip olabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir