Kuzey Amerika’ya yolculuk: Kanada!

Kuzey Amerika kıtasının en kuzey bölümünde yer alan ve ABD ile hem güneyde hem de kuzeybatıda komşu olan Kanada, özellikle sakin ve dinlendirici bir seyahat keyfi yaşamak isteyen kişiler için kesinlikle tavsiye edebileceğim ülkeler arasında bulunuyor.

30-08-2014 16-01-10

Kanada, genel olarak o kadar sakin ve huzurlu bir ülke ki, İstanbul gibi büyük metropollerde yaşayan insanlar, ülkenin en büyük şehri olan Ottawa’yı oldukça küçük ve durağan buluyorlar. Ottawa’nın sadece merkez kısmında genel olarak aktif bir hayat bulunuyor ve eğer stresli hayatınızdan biraz da olsa uzaklaşmak ve kafanızı dinlemek istiyorsanız Kanada seyahati kesinlikle ilaç gibi gelecek diyebilirim.

30-08-2014 16-00-58

Kanada seyahatim sırasında ülkedeki göçmen sayısının özellikle Asyalı göçmenlerin sayısının fazla olduğunu gözlemledim. Bu durumda Kanada halkının yabancılara fazlasıyla alışmalarını sağlamış. Ülke içerisinde insanlar birbirine oldukça saygılı ve kibar davranıyorlar.

30-08-2014 16-00-32

Ülkenin Ottowa dışında Toronto, Vancouver, Montreal, Quebec ve Halifax şehirleri de oldukça popüler. Eğer uzun sürecek bir seyahat planı yapma imkanınız varsa bu şehirleri de gezi rotanıza ekleyebilir, böylece Kanada’nın farklı bölgelerini ve kültür çeşitliliğini gözlemleme imkanına sahip olabilirsiniz. Kanada genelinde Fransızca ve İngilizce konuşuluyor. Kısacası iletişim konusunda da pek sıkıntı çekmiyor, kolayca herkesle anlaşabiliyorsunuz.

30-08-2014 16-00-06

Ne Zaman Gidilir?

Kanada iklimi genel olarak Mart – Mayıs ve Eylül – Ekim ayları arasındaki dönemde ülkeyi ziyaret etmek için uygun oluyor. Biz seyahatimizi hava sıcaklıklarının biraz daha ılık olduğu Eylül ayında gerçekleştirmeyi tercih ettik. Ancak siz yukarıda belirttiğim iki farklı dönem dışında yaz aylarında da Kanada seyahatinizi gerçekleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Burada karar tamamen size kalıyor.

30-08-2014 15-59-46

Kanada Mutfağı

Eğer kırmızı et tüketmeyi sevmiyorsanız Kanada mutfağı lezzet konusunda sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Benim gibi sebze ve bakliyat seven kişilere pek hitap etmeyen yerli av eti ve balık ağırlıklı bir yemek çeşitliliğine sahip Kanada mutfağı. Fransız mutfağından birçok yemek çeşidini de Kanada içerisinde bulabiliyorsunuz.

30-08-2014 15-59-25

Özellikle Quebec’te bulunan restoranlar Fransız yemeklerini inanılmaz lezzetli bir şekilde hazırlıyorlar, Quebec’e uğrarsanız mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Ben özellikle Fransız bezelye çorbasını, soslu ve lor peynirli patates kızartması olan poutine’i ısrarla denemenizi öneriyorum.

30-08-2014 15-59-15

Aynı zamanda etli bir börek çeşidi olan rapie pie’da ülkenin meşhur lezzetleri arasında bulunuyor. Tabii ki denize kıyısı olan tüm ülkelerde olduğu gibi Kanada da deniz ürünleri fazla fazla tüketiliyor. British Colombia’yı ziyaret ederseniz ıstakoz ve turna balığı yemeyi ihmal etmemelisiniz. Tabii ki beyaz balık ve göl balığı da bana göre oldukça lezzetliydi. Farklı tatları seviyorsanız mutlaka denemelisiniz.

30-08-2014 15-59-01

Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Eğer seyahatinizi kış aylarında gerçekleştireceksiniz, Ottowa, Quebec, Montreal ve Toronto’yu tercih etmenizi öneriyorum. Genellikle kayak yapmak isteyen turistler tercihlerini Quebec’ten yana kullanıyorlar. İngiliz turistlerle bir arada tatil yapmak istiyorsanız Ottowa ve Toronto’yu da listenize ekleyebilirsiniz. Toronto özellikle şelaleleri ve doğa manzaraları ile oldukça ünlü.

30-08-2014 15-58-51

Şehrin merkezine 70 km kadar uzaklıkta bulunan dünyaca ünlü Niagara Şelaleleri kesinlikle görmeniz gereken doğal güzelliklerin başında geliyor. Eğer alışveriş yapmak istiyorsanız Sien Tower alışveriş merkezi içerisinde aradığınız her şeyi rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Quebec bölgesi ise kayak turizminin yanı sıra tarihi şatoları ve parlamento binası ile oldukça ünlü.

30-08-2014 15-58-42

Özellikle Quebec Şatosu’na hayran kaldığımı ve size de tavsiye ettiğimi belirtmem gerekiyor. Yaz aylarında ise Rencower Nehri turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Son olarak caz müziği hayranıysanız, seyahatinizi Montreal Caz Festivali’nin düzenlendiği döneme denk getirebilir ve muhteşem bir müzik dinleme ziyafetini kendinize hediye edebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir