Metrelerce yükseklikteki güzide ülke: Karadağ

Güneydoğu Avrupa’da yer alan Karadağ, Türkiye ile vize muafiyeti anlaşmasına sahip olan ülkelerden bir tanesidir. Yani Karadağ seyahatinizi gerçekleştirmek için herhangi bir vize başvurusu yapmanız gerekmiyor. Karadağ sınırlarına giriş yaptığınız andan itibaren 90 gün boyunca vizeye ihtiyaç duymadan ikamet edebiliyorsunuz. Böylece Karadağ ve Türkiye arasında seyahat etmek oldukça kolaylaşıyor.

clanak_0t3

Karadağ seyahatiniz için sadece pasaportunuzun bulunması yeterli. Karadağ, doğuda Kosova, güneydoğuda Arnavutluk, kuzeyde Sırbistan ve batıda Bosna Hersek ile Hırvatistan’la komşudur.

1395046856_1

Ülkenin mutlaka görülmesi gereken birçok şehri vardır. Özellikle turistler için farklı tarihi ve doğal turistik yerleri bulunan, farklı etkinlikleri ile turistlere değişik kültürleri yakından tanıma imkanı sağlayan Podgorica, Tivat, Kotor, Budva, Niksic, Herceg Novi, Cetinje ve Zabljak şehirleri turistler arasında oldukça popüler.

Montenegro_slide

Siz de Karadağ seyahat planınıza bu şehirlerden birkaçını ya da tamamını ekleyebilir, son derece keyifli ve eğlenceli bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Ülke turistik açıdan oldukça geliştiği için turistlere birçok imkan sağlanıyor ve keyifli vakit geçirmeleri garanti altına alınıyor.

durmitor-national-park-montenegro_30926_600x450

Karadağ özellikle Mayıs ve Eylül ayları arasındaki dönemde ziyaret etmek için ideal bir ülke. Bu dönem içerisinde hava sıcaklığı çok fazla bunaltıcı olmadığı için rahatlıkla turistik noktaları gezebilme imkanına sahip olabiliyorsunuz. Aynı zamanda ülkenin tertemiz ve güzel sahillerinde denize girme keyfini de yaşayabiliyorsunuz.

montenegro-tara-canyon

Eğer kış sporlarından hoşlanıyorsanız ve seyahatinizi kış döneminde gerçekleştirmeyi planlıyorsanız Zabljak bölgesini tercih edebilirsiniz. bu bölgede turistlere kış sporları yapma imkanı sağlaya birçok tesis bulunuyor ve konforlu bir kış tatili geçirme vaadi sunuyor.

Montenegro_Tara_bridge

Karadağ tatiliniz sırasında ülkenin lezzetli ve oldukça çeşitli yemek kültürünü de yakından tanıma imkanına sahip oluyorsunuz. Ülkenin mutfağı temel olarak Osmanlı mutfağının etkisi altında kalmıştır. Aynı zamanda İtalyan mutfağının etkileri de gözlemlenmektedir.

Porto Montenegro

Kuzu, sığır ve dana eti ülkede en çok tüketilen et çeşitleri arasında bulunuyor. Bununla birlikte özellikle sahil kentlerinde çeşitli baharatlarla birlikte pişirilen lezzetli balık yemekleri de bulunuyor. Karadağ’da en çok tütsülenmiş jambon, çeşitli peynirler, mantar ve tatlı olarak da donut tüketilmektedir. İçecek olarak ise dünyaca ünlü Karadağ şaraplarının tadına bakabilirsiniz.

porto-montenegro-marina

Hem çok lezzetli hem de oldukça uygun fiyatlı olan bu şaraplar Krstac, Cabernet ve Chardonnay olmak üzere beyaz şarap çeşitlemelerine sahiptir. Aynı zamanda Vranac ve Pro Corde kırmızı şarapları da bulunmaktadır. Eğer şarap sevmiyorsanız brandyve birada ülkede çokça tüketilmektedir. Son olarak ülkenin hangi bölgesinde olursanız olun mutlaka deniz ürünlerini denemelisiniz.

PM-Marina-620x3722

Özellikle peynir dolgulu ızgara kalamarın tadına doyamayacağınızın garantisini verebilirsiniz. Eğer deniz ürünlerini seviyorsanız Karadağ mutfağı tam olarak size hitap ediyor.

Montenegro

Karadağ, birçok açıdan Türkiye’ye göre ucuz bir ülkedir. Özellikle sigara ve alkol fiyatları sizi şaşırtabilecek bir düzeyde uygun fiyat seçeneklerine sahip. Ülke halkı alkol tüketmeyi oldukça seviyor ve şaraplarının yanı sıra rakija adı verilen içkileri de oldukça popülerdir.

Durmitor National Park, Montenegro, the Black lake

Rakijayı denemenizi tavsiye ediyoruz, ancak bu içkinin alkol oranı % 53 gibi yüksek bir orana sahip olduğu için dikkatli olmanız da fayda olduğunu da belirtmek gerekiyor. Ülke de sarhoş olarak araç kullanımına hoş görüyle yaklaşılmamaktadır. Bu nedenle alkol aldığınız zamanlarda taksi kullanmayı tercih edebilirsiniz.

montenegro12

Karadağ’ın önemli turistik noktaları arasında Kotor, Budva, Sveti Stefan ve Herceg Novi bulunmaktadır. Bu turistik bölgeleri ziyaret ederken yan kesicilere karşı dikkatli olmak gerekiyor. Kosova alanında bulunan alanları ziyaret ederken de güveliğiniz için güvenli yolları seçmeye özen göstermelisiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir