Norveç’te nereye gidilir? İşte Avrupa’nın en refah ülkesi Norveç

Norveç hem ekonomik hem turistik açıdan olukça gelişmiş bir ülkedir. Çeşitli mekânları, pek çok doğa harikası ve gezilecek çoğu yeri ile dünya üzerinde görülmesi gereken sayılı ülkeler arasında yer alır. Ancak bu ülkeye gidecek olan ziyaretçiler için eğlenceli ve güzel bir tatil sunacağı kadar, biraz pahalı olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Resmi adı ile Norveç Krallığı olarak bilinen ülke, Kuzey Avrupa’nın İskandinav Yarımadası’nda bulunmaktadır.

norway-passion-beaches-beautiful-blue

Aynı zamanda Rusya Federasyonu’na da yakındır. Ekvatora olan uzaklığından ötürü yıl içerisinde sürekli olarak soğuktur ve burayı ziyaret eden kişilerin, ülkenin mevsim şartlarını bilerek gitmesi gerekir. Norveç’te balıkçılık oldukça gelişmiş ve pek çok insan bu şekilde geçim sağlamaktadır. Burayı ziyaret ettiğiniz zaman, kıyı kesimlerde gezerken balık tutan kişileri görmeniz oldukça normal bir durumdur. Küçük bir ülke olmasına rağmen ekonomik gelirleri de oldukça fazladır. Yat konusunda dünyanın bir numaralı ülkelerinden birisi olmayı başarmıştır. Denize kıyısı olması nedeniyle Norveç’e uğradığınız zaman bu yatları görmeniz de mümkün olacaktır.

903848c9c40080bb9d0d23d62795147c

Norveç’in başkenti olan Oslo dünyadaki diğer pek çok başkentten daha küçüktür ve nüfus olarak da azınlıktadır. 500.000 nüfusa sahip olan şehir, yıl içerisinde oldukça fazla ziyaretçiyi alır. Şehir oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir. Ancak buna rağmen Oslo’nun içerisinde gezerken, fazlasıyla yeşillik göreceğinize de hiç şüphe yok. Çünkü şehirde orman sayısı oldukça fazladır. Bunun yanı sıra merkez kesimlerinde fazla sayıda park bulunur. Böylesine güzel bir doğayı hem halkına hem de burayı ziyarete gelen turistlere sunmaktadır.

Bergen-in-Norway-kraucik83-17012398-1600-1056

Oslo içerisinde bulunan ve tarihi bir yapı olan Kraliyet Sarayı da, ülkenin en çok bilinen yerlerinden bir tanesi olmaktadır. Karl Johansgate caddesine geldiğiniz zaman, hemen baş kısmında bu sarayı görebilmeniz mümkün. 1824 – 1848 yılları arasında inşası tamamlanmış olan saray pek çok eksiği bulunsa da oldukça görkemli bir yapı olmayı başarıyor. Bu eksiklerin nedeni ise, zamanında ülkede yaşanılan maddi sıkıntılar. Aslında daha büyük bir proje olmasına rağmen maddi yetersizliklerden ötürü tamamlanamamış. Ancak buna rağmen şuan ki yapısıyla da oldukça büyük ve görkemli bir görüntüye sahip duruyor.

p01cvp0b

Ülkenin en çok dikkat çeken tarihi yapılarından bir tanesi de Stave Kilisesi oluyor. Bu kiliseyi ilginç kılan taraf ise ahşaptan yapılmış olması. Yani kilisenin yapımında baştan sona tahta kullanılmış ve betona hiç yer verilmemiş. Dünya üzerindeki belki en eşsiz kiliselerden bir tanesi olma özelliğini taşıyor. 1150 yılı içerisinde yaptırılmış olan kilise, günümüze kadar pek çok yangına maruz kalmış olsa da her seferinde tekrar yaptırılmış. Üstelik ilk yaptırıldığı haline sadık kalınarak tekrar inşa edilmiş ve çeşitli eklemelerde bulunulmamış. Bu açıdan oldukça dikkat çekiyor ve ülkeyi ziyaret eden turistlerin uğrak yerlerinden bir tanesi oluyor.

Bergen_Norway

Norveç küçük bir ülke olsa da pek çok mekânı ile dikkat çekmeyi başarıyor ve oldukça eski yapılara da sahip olan bir ülke. Bu yapılar arasında Hovedoya da yer alıyor.  Hovedoya ise, Oslo’nun açığındaki 40 adadan bir tanesi ve hatta ilki. Buraya ulaşmak için Vippetangen’den kalkan feribotları kullanmanız gerekiyor. Ada içerisinde oldukça eski bir manastır kalıntısı bulunuyor. Bu manastır 12. yüzyılda yapılmış ve günümüze kadar gelmiş olan bir yer olma özelliğini de taşıyor. Adanın en güzel tarafı ise yüzmek için pek çok plajının olması. Bunun yanı sıra güzel havalara uygun piknik alanları da mevcut durumda ve oldukça ziyaretçi topluyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir