Polonya’da nerelere gitmeli, neleri görmeli?

Avrupa kıtasında bulunan Polonya Rusya, Litvanya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Almanya ile komşu. Ülkenin en önemli şehirleri arasında Varşova, Krakov, Poznan, Lodz ve Wrocklav bulunuyor.

2014-08-20_22-07-31

 

Polonya’yı ziyaret eden turistler de genellikle bu şehirleri ziyaret etmeyi tercih ediyorlar. Ülke vatandaşları, Polonya resmi dili olan Lehçe’yi konuşmaktadır ve genelde İngilizce pek yaygın olarak bilinmemektedir. Bu nedenle yanınızda size iletişim kurmanız konusunda yardımcı olacak bir konuşma kılavuzu bulundurmak işinize fazlasıyla yarayacaktır.

2014-08-20_22-08-32

Ne Zaman Gidilmeli?

Polonya seyahati için en uygun zaman dilimi ilkbaharın son ayları ile sonbaharın ilk ayları. Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim ayları iklimin oldukça ılıman olduğu aylar arasında bulunduğu için birçok festival ve etkinlik bu aylar arasında gerçekleştirilmektedir. Yılın diğer dönemleri ise oldukça soğuk ve yağışlı olduğu için ziyaret için pek uygun değil.

2014-08-20_22-09-15

Polonya Mutfağı

Polonya mutfağı genel olarak Alman, Yahudi ve Macar kültürünün etkisi altında kalmıştır. Ülke mutfağında genellikle ördek, dana, tavuk ve domuz eti ağırlıklı yemekler bulunuyor. Polonya mutfağı yemekleri arasında bulunan sebzeli ve makarnalı tavuk suyu çorbası olan Ros Ol, et suyuna yumurta ve sosis atılarak hazırlanan bir çorba olan Zurek, pancar çorbası Barszcz, kapuska olan Bigos, domuz pirzolası Kotlet Schabowy ve oldukça lezzetli bir Polonya mantısı olan Pierogi mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında. Bunların yanı sıra alkol de Polonya halkı tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Özellikle bizon otlarından yapılan votka ve Zumrowka, Zyvwiec marka biraları denemenizi tavsiye ediyoruz.

2014-08-20_22-10-03

Gezilmesi Gereken Yerler

Polonya görülmesi gereken yerler açısından oldukça fazla seçeneğe sahip ülkeler arasında yer alıyor. Seyahatiniz sırasında mutlaka görmeniz gereken ülkenin turistik noktaları seyahat edeceğiniz bölge ve şehirlere göre değişiklik gösteriyor. Bu nedenle seyahatiniz öncesinde internet üzerinden ya da Polonya turist rehberlerinden araştırma yaparak, gideceğiniz bölge ve şehirlerdeki turistik noktaları inceleyebilir ve kendiniz için bir rota oluşturabilirsiniz.

2014-08-20_22-11-38

Polonya seyahatiniz sırasında mümkünse Malbork Kalesi, Kültür ve Bilim Sarayı, Wawel Kalesi, Warsaw Royal Castle, Tatra Dağları, Lazienki Parkı, Warsaw Müzesi, Jasna Gora Manastırı, Aazienki Sarayı, Wawel Katedrali, St. Mary Bazilikası, Krakow ana meydanı, Centennial Hall, Biskupin, Slowiriski Doğal Yaşam Parkı ve Westerplatte’yi mutlaka görmeniz gerekiyor. Ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerini yakından görerek, kendiniz ve sevdikleriniz için kültürel doyuma ulaşacağınız bir tatil imkanı yaratabilirsiniz.

2014-08-20_22-12-56

Polonya da aynı zamanda birçok kültürel etkinlik ve festival de düzenlenmektedir. Dilerseniz bu festivalleri de inceleyebilir, hatta katılmak istediğiniz festivalleri belirleyerek festivallerin düzenleneceği tarihte seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Polonya festivalleri ile Polonya kültürünü yakından tanıma ve farklı bir kültürü gözlemleyerek son derece eğlenceli vakit geçirme şansına sahip olabilirsiniz.

2014-08-20_22-13-52

Önemli Bilgiler

Polonya diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında çok daha dindar. Bu nedenle ülke içerisinde kendinizi bir miktar da olsa rahatsız hissedebiliyorsunuz. Ülkede fazla trafik olmadığı için ulaşım son derece kolay. Otobüs ve metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak dilediğiniz her yere kolayca gidebiliyorsunuz.

2014-08-20_22-15-02

Ülkenin insanları ise oldukça sıcak kanlı ve cana yakındır. Bu nedenle ihtiyacınız olan noktalarda Polonya halkından yardım rica edebiliyorsunuz. Polonya içerisindeki tüm şehirlerde açık alanlarda alkol almak yasaktır. Bu detaya son derece dikkat etmelisiniz.

2014-08-20_22-15-49

Para değişiminizi ise tren garlarından yapmamaya özen göstermelisiniz, genellikle buralarda sizi dolandırmak isteyen kişilerle karşı karşıya kalma ihtimaliniz oldukça yüksek. Para değişimini iyice araştırdıktan sonra güvenilir olduğuna inandığınız yerlerde yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir