Portekiz’de nerelere gidilir?

İber yarımadasının üzerinde bulunan Portekiz, kuzeyde ve doğuda İspanya, güneyde ve batıda ise Atlas Okyanusu ile komşudur. Avrupa kıtasının en batıdaki ülkesi olan Portekiz, Lizbon, Porto, Braga, Coimbra, Aveiro, Algarve ve Fatima şehirleri ile ünlüdür. Ülkeyi ziyaret eden turistler, en çok bu şehirleri ziyaret etmektedir. Azorlar ve Madeira Adaları ise özerk bölgeler olarak geçmektedir.

portekiz

Ne Zaman Gidilir?

Ekvator iklimin hakim olması sebebiyle elverişli bir iklime sahip olan Portekiz, yılın her mevsiminde ziyaret etmek için uygundur. Eğer keyifli bir deniz tatili yapmak istiyorsanız özellikle Nisan ve Eylül ayları arasındaki dönem oldukça uygundur.

portugal-00135456

Gezilecek Yerler

Portekiz, tarihi ve doğal güzellikleri açısından gezilmesi gereken birçok turistik noktaya sahiptir. Ülke içerisinde turistler tarafından Portekiz gezisi sırasında en çok ziyaret edilen yerler Sao Jorge Kalesi, Belem Kulesi, Museu Caouste Gulbenkian, Elevador de Santa Justa, Pedrao dos Descobrimentos, Douro Nehri, Lizbon Okyanus Akvaryumu, Lisbon Hayvanat Bahçesi, Igreja de Sao Roque, Casa de Musica, Serralves ve Pena Sarayı bulunmaktadır. Siz de ülkenin tarihi ve doğal güzelliklerini yakından görebilmek için oldukça ünlü olan bu turistik mekanları ziyaret edebilirsiniz.

portugalHeader

Portekiz Mutfağı

Oldukça zengin bir mutfak olan Portekiz mutfağı özellikle pirinç, patates, ekmek, et ve deniz ürünlerinin kullanıldığı birçok farklı yemek çeşidine sahiptir. Morina balığından yapılan balık yemekleri oldukça popüler ve Pasteis de Bacalhau, Bacalhau e Bras ve Bacalhau a Gomes de Sa tarifleri de ülke içerisinde turistler tarafından tercih ediliyor.

7

Bunlarla birlikte ızgara sardalye ve Caldeire da Portekiz mutfağına ait tercih edebileceğiniz balık yemekleri arasında yer almaktadır. Ülke mutfağında ayrıca eski tariflere dayanmakta olan hamur işi yiyecekler de oldukça lezzetlidir. Özellikle Lizbon’un Pasteis de Nata ve Aveiro’nun Ovos Moles tatlılarını mutlaka denemeniz gerekiyor. Fast food olarak ise ülkenin kendi lezzetleri arasında bulunan Francesinha’yı tadabilirsiniz.

Portugal-view

Portekiz mutfağı aynı zamanda et ve sosis parçaları, kuru fasulye ve beyaz pirinç ile hazırlanan bir pilav olan Feijoada yemeği ile de turistlerin beğenisini kazanmaktadır. Portekiz seyahati sırasında et, pirinç, patates ve diğer sebzelerin haşlanması ile hazırlanan Cozido a Portuguesa ve Espetadas yemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer alkol kullanıyorsanız dünyaca ünlü Portekiz şaraplarını mutlaka denemeniz gerekiyor.

Lisbon View in Portugal - Messagez.com

Uluslar arası alanda birçok ödül kazanan ve Romalılardan beri dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç edilen Portekiz şarapları arasında Vinho Alvarinho, Vinho do Alentejo, Vinho do Dao, Vinho da Bairrada, tatlı Porto şarabı, Madeira şarabı ve Favaois şarabı bulunmaktadır. Dilerseniz bu şaraplardan sevdiklerinize hediye etmek için birkaç şişe alabilirsiniz.

1402488075af36a8aa

Önemli Noktalar

Portekiz muhteşem güzellikteki kumsallara sahip olduğu için yaz tatili yapmak için oldukça ideal ülkelerden birisi. Aynı zamanda doğa ile iç içe olmayı seven turistler için yürüyüş ve spor yapmak için elverişli dağları bulunmaktadır. Ayrıca ülkenin tarihi yapıları, ortaçağdan kalan manastırları ve büyüleyici bir güzelliğe sahip olan kaleleri görülmeye değer.

portugal

Futbol Portekiz ‘de oldukça popüler bir spor dalıdır. Aynı zamanda eğer Portekiz seyahat tarihinizi ülkede düzenlenen Volta a Portugal yani Portekiz Bisiklet Turu düzenlenen döneme denk getirebilirsiniz, bisiklet yarışına katılmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Portekiz’de bisiklet ve futbol gibi diğer spor dallarının yanı sıra basketbol, yüzme, atletizm, tenis, jimnastik, paten hokeyi, hentbol ve rugby gibi birçok spor yapılmaktadır.
Portekiz festivalleri ile de oldukça ünlüdür. Ülkede yılın her döneminde birçok farklı alanlarda festivaller düzenlenmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir