Teknoloji dünyasının kalbi Güney Kore’ye yolculuk

Güney Kore benim için ekonomik olarak sağladığı gelişme adına örnek alınması gereken ülkeler arasında yer alıyor. Bu nedenle Güney Kore her zaman hem halkının yaşam tarzını hem de kültürlerini merak ettiğim ülkelerden biri oldu.

29-08-2014 16-50-50

Özellikle komşusu Kuzey Kore ile bir zamanlar tek bir ülke olduğunu ve ayrılmalarından sonra ekonomik olarak Güney Kore’nin adeta şahlanarak büyümesini, Kuzey Kore’nin ise giderek daha kapalı bir ülke haline gelmesini hayretle izlemiştim. Bu nedenle Güney Kore seyahati kesinlikle heyecan duyduğum ve ilgi olarak tanımlayabileceğim seyahatler arasında yer alıyor.

29-08-2014 16-51-11

Ülkenin en önemli şehirleri Pusan, Incheon, Daegu, Ulsan ve Gwangju. Ülkemiz ile Kore Savaşı döneminde yakın ilişkiler kurulduğu için ve ticaret ilişkilerimiz hala devam ettiği için Türklere karşı Güney Kore’de sempati duyulduğunu gözlemledim. Sırf bu nedenle bile seyahatimizi son derece keyifli bir şekilde geçirdik diyebilirim.

29-08-2014 16-51-37

Ne Zaman Gidilir?

Güney Kore’nin mevsim şartlarının bahar döneminde seyahat etmek için oldukça uygun olduğunu söyleyebilirim. Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim aylarında oldukça keyifli, hava sıcaklıklarından ve nemden bunalmadığınız bir tatil yapabilirsiniz. Özellikle dışarıda dolaşırken havanın nemli olması son derece sıkıntı yaratabileceği için biz hava sıcaklıklarının ve nem oranının daha düşük olduğu bahar dönemini tercih ettik.

29-08-2014 16-51-47

Güney Kore Mutfağı

Güney Kore mutfağı kesinlikle benim gibi sarımsak, bol baharat, sebze, soya sosu, kırmızı biber ve susam seven kişileri tam anlamıyla memnun edecek dünya mutfakları arasında yer alıyor. Yemekler pişirilirken en çok bu saydığım malzemeler tercih ediliyor. Aynı zamanda Güney Koreliler yemeklerini ızgara, haşlama, buğulama ya da kızartma şeklinde hazırlamayı tercih ediyorlar.

29-08-2014 16-52-22

Kim Chi adı verilen, baharatlı turşu ise Güney Kore milli yiyecekleri arasında yer alıyor, eğer turşu seviyorsanız ve baharatsız yemek olmaz diyenlerdenseniz, bu turşuyu denemenizi tavsiye ederim. Çoğu Asya ülkesinde olduğu gibi Güney Kore’de de pirinç vazgeçilmezler arasında. Özellikle pirinçle hazırlanan tatlılar ülke halkı tarafından çok tercih ediliyor. En önemli içecekleri ise bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenen Ginseng Çayı.

29-08-2014 16-52-44

Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Ekonomik olarak gelişmiş olmasının yanı sıra birçok tarihi ve doğal güzelliğe de sahip olan Güney Kore seyahati tarihi ve doğal güzelliklere meraklı olduğum için oldukça verimliydi. Seyahatimiz sırasında masmavi denizi ve şelaleleri, tapınakları ve muhteşem manzarası ile doğa ile iç içe vakit geçirebildiğimiz Jeju Adasını ziyaret ettik.

29-08-2014 16-53-45

Adanın huzurlu ortamında kesinlikle kendinizi oldukça sakin ve dingin hissediyorsunuz. Bu nedenle fırsat bulabilirsiniz Jeju Adasını ziyaret etmenizi öneriyorum. Ülkenin başkenti Seoul’ün sembolü haline gelmiş olan dünyaca ünlü Seoul Kulesi, Bukhansan Doğa Yaşam Parkı, Kore Savaş Anıtı, Seoul Sanat Müzesi, Kore Ulusal Müzesi de seyahatiniz sırasında görmek isteyebileceğiniz tarihi ve doğal güzellikler arasında yer alıyor. Bunların dışında Güney Kore özellikle muhteşem güzellikteki doğal yapıları ile ön plana çıkıyor.

29-08-2014 16-54-11

Güney Kore festivalleri ile de turistlere oldukça eğlenceli vakit geçirme imkanı sağlıyor. Eğer seyahatinizi bu festivallerden herhangi birisine denk getirebilir ve festivallere katılma imkanına sahip olabilirsiniz, size oldukça eğlenebileceğinizi garanti edebilirim. Ülkede Andong Mask Dans Festivali, Seul Deneysel Film ve Video Festivali, Seul Green Film Festival, Hi Seul Festival, Pusan İnternational Film Festival ve Seul Fringe Festival gibi sanat temalı ve oldukça eğlenceli festivaller düzenleniyor.

29-08-2014 16-54-33

Özelikle Güney Kore kültürünü yakından gözlemlemek ve halkla iç içe vakit geçirmek için festivallere katılmanızı tavsiye ediyorum, kesinlikle pişman olmayacağınız kadar çok eğlenebileceğinizi söyleyebilirim.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir